A Shell legutóbbi „balesete” nem az első olyan eset, amely hátráltatta a sarkvidéki olaj kitermelésére irányuló terveiket. Tulajdonképpen már a nyolcadik azon a listán, mely bizonyítja, hogy miért is nem biztonságos a Shell jelenléte a Sarkvidéken.
1. A Shell nincs tisztában egy esetleges olajszennyezés tisztításának költségeivel.
2012 márciusában a Brit Környezetvédelmi Bizottság parlamenti meghallgatásán, Peter Velez, a Shell Sarkvidékért felelős katasztrófaelhárítási csoportjának vezetője bevallotta, hogy cégük nem járt utána egy sarkvidéki tisztítási művelet költségeinek, ezzel potenciálisan hatalmas anyagi kárt okozva a részvényeseknek.
2. A Shell „Arctic Challanger” nevű uszályát az amerikai kormány nem találta elég biztonságosnak
Múlt év júliusában az amerikai hatóságok bejelentették, hogy a Shell olajszivárgást elhárító flottájának egy része nem kapott engedélyt a Sarkvidékre való behajózásra, mert nem feleltek meg az Egyesült Államok Parti Őrsége által támasztott biztonsági előírásoknak. Az „Artic Challenger” nevű hajó egy 36 éves uszály, amit biztonsági berendezések vontatására használtak a Jeges-tengeren, ám az amerikai hatóságok nem elégedettek a fedélzeten látottakkal és úgy vélik, az Arctic Challanger nem bírná a sarkvidéki, szélsőségesen zord körülményeket. Eredetileg a Shell azt állította, hogy a hajó extrém viharokat is kibírna, ám azóta a cég mérnökei is elismerik, hogy ez az állítás már nem állja meg a helyét.
3. Az Amerikai Egyesült Államok Parti őrsége nem nyugodt egy esetleges olajszennyezés során a Shell által használni kívánt diszpergálószerekkel kapcsolatban
Az Amerikai Egyesült Államok Parti őrségének parancsnoka a Bloomberg magazin egyik interjújában kételyét fejezte ki a diszpergálószerek hatásával kapcsolatban egy alaszkai olajszennyezés esetén, mondván: - Nem tudom, milyen hatása lesz a hidegebb vizekben, fent Alaszkában.
A diszpergálószerek a Shell olajszennyezés elhárító tervének fő részét képezik a Sarkvidéken.
4. A Shell olajfúró hajója zátonyra futott az erős szélben
Július 15-én a Shell olajfúró hajója, a Noble Discoverer közel 60km/h szélben zátonyra futott a védett és viszonylag csendes Dutch Harborban, Alaszkában. A Noble Discoverer és a Kulluk egyaránt öreg, rozsdás hajók és nem azok a modern járművek, amikről a Shell dicshimnuszokat zengett. A Kulluk az elmúlt 13 évben használaton kívül állt, míg a Frontier Discoverer 1966-ban épült.
5. Kigyulladt a Shell olajfúró hajója
Novemberben kigyulladt a Noble Discoverer motorja, miközben az alaszkai Dutch Harbourba tartott visszafelé. A tüzet speciális tűzoltóknak kellett eloltania.
6. A Shell biztonsági záró eleme sörös dobozként nyomódott össze a tesztelés során
Decemberben derült fény arra, hogy a Shell olajszivárgást akadályozó rendszere, melynek a sarkvidéki helyszínen kellett volna lennie, egy szeptemberi tesztelés során súlyosan megrongálódott. A Szövetségi Biztonsági és Környezetvédelmi Hivatal képviselője közölte, hogy a tenger alatti fedő elem „sörös dobozként nyomódott össze”.
7. A Shell alaszkai alelnöke beismerte, hogy lesznek olajszivárgások
Pete Slaiby, egy a BBC-nek adott interjúban beismerte, hogy leginkább az olajszennyezéstől tartanak. – Ha engem kérdeznek, hogy lesz-e olajszivárgás, úgy gondolom lesz, – mondta.
8. A Shell sarkvidéki olajfúrótornya sziklának ütközik
2012. december 31-én a Kulluk olajfúrótorony zátonyra futott Alaszka partjainál, miközben a seattle-i öbölbe vontatták vissza. Pár nappal előtte az alaszkai öbölben került kedvezőtlen időjárási körülmények közé, ami miatt a több mint 120 méteres vontató kötél elszakadt, és a fúrótorony elszabadult. A vontatóhajónak 80 kilométerre délre, a Kodiak szigettől sikerült újból csatlakoznia a Kullukhoz, de közben többszöri motorhibát észlelt, melynek eredményeképp a 10 méter mély tengeren, közel 60 km/h-s szélben a fúrótorony ismét elszabadult. A fúrótorony egy újabb vontatási kísérletet követően végül hétfőn zátonyra futott. A Kulluk fedélzetén 139 ezer hordónyi gázolaj és 12 ezer hordónyi hidraulikaolaj van, ám egyelőre nem észleltek szivárgást. A helyszíni csapatok próbálják biztosítani a fúrótornyot.
Csatlakozzon a „Mentsük meg a Sarkvidéket” mozgalomhoz, akadályozzuk meg, hogy az olyan meggondolatlan vállalatot, mint a Shell kizsákmányolják ezt a törékeny környezetet.
fordította: Saci