Megtette az első lépést a "jó kályhává" válássá vezető úton a Főtáv. Éljen! "A nyáron hűt, télen fűt" mottó jegyében idén nyáron elindítja távhűtési szolgáltatását, a csepeli Rákóczi Liget lakópark négyszáz lakásában a Főtáv leánycége, a Csepeli Hőszolgáltató (CSHSZ) Kft. hűti majd a levegőt úgynevezett abszorpciós készülékek segítségével.
Hogy mi is az az abszorpció?
A legjobban a klímakonvektoros fan-coil berendezés elnevezése tetszett. A klímakonvektor a helyiség levegőjét egy ventilátor segítségével keringteti. Hőcserélő található benne, melyet hőtermelő, valamint hűtési energiát előállító berendezéshez csatlakoztatva mind fűtésre, mind hűtésre használható. Megújuló energiák hasznosítása szempontjából rugalmasnak mondható, ugyanis alacsony hőmérsékletű fűtővízzel is üzemeltethető. A légkondikat kiváltó távhűtést egyelőre mindössze pár ezer ember élvezheti, ha azonban kedvezőek lesznek a tapasztalatok, újépítésű lakásoknál, illetve közintézményeknél és bevásárlóközpontoknál is teret nyerhet ez a megoldás. Már persze akkor, ha lesz rá pénzük - a hűtésre szánt energia fogyasztói ára ugyanis csaknem duplája a fűtésinek.
Az új szolgáltatás egyértelműen a prémium kategóriába tartozik, ami az árfekvésén is meglátszik - míg a fűtés gigajoule-onként, áfa nélkül 2386, addig a hűtés 4171 forintba, azaz csaknem duplájába kerül a CSHSZ-nél. Igaz, ez nem jelenti azt, hogy a nyári számla kétszerese lenne a télinek, hiszen a - távfűtéshez hasonlóan - lakásonként szabályozható távhűtést valószínűleg nem napi 24 órában és nem minden nap veszik majd igénybe a ligetlakók. Kifejlesztői szerint a távhűtés legnagyobb előnye nem is fogyasztói árában, hanem környezetbarát voltában, hatékonyságában és energiatakarékosságában rejlik. Ezzel együtt a távhűtés kezdetben nem a lakosság, hanem a nagyfogyasztók, így például közintézmények, kórházak, bevásárlóközpontok körében nyerhet teret - velük már jelenleg is egyeztet a Főtáv. Emellett elsősorban az új építésű, prémium szolgáltatásokat kínáló lakóparkoknál terjedhet el - a már meglévő ügyfeleknél, például panellakóknál kevésbé, mivel ők a beruházással (pl. a falhűtéssel) járó költségeket valószínűleg nem vállalnák.
Így működik a távfűtés: