Több, mint 187.000 négyzetmérföld (kb. 120 millió hektár) nagyságú területet nyilvánítottak a jegesmedvék veszélyeztetett élőhelyévé Alaszka északi partja mentén. A kijelölés eredményét a Biológiai sokféleségi központ hozott döntésében határozta meg. Ennek alapján az USA joghatósága a veszélyeztetett fajok védelmében kívánja részesíteni azon tengerparti területeket és vizeket, amelyek létfontosságúak a jegesmedvék fennmaradása és a gyógyulása érdekében.
A belügyminisztérium belső határozata szerint vizsgálják felül a 2008.december 23-ai határozatot, és sorolják át a jeges medvéket a fenyegetett fajok közül a kiemelkedően veszélyeztetett fajok közé. A döntés, amely hatással lehet, a veszélyeztetett fajokra is eszközként használható az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának megelőzésére, amely az elsődleges veszélyt jelenti a fajra.
"A kritikus élőhely kijelölése egyértelműen azonosítja azokat a területeket, amelyeket meg kell védeni, annak érdekében, hogy a jegesmedvék túléljék a gyorsan olvadó sarkvidéki jeget - mondta Brendan Cummings, A Biológiai sokféleségi központ vezető tanácsadója. "
A szövetségi ügynökségeknek tiltani kellene bármely olyan intézkedést, amely veszélyezteti a védett élőhelyet. Azok a fajok, amelyek a védett élőhelyen élnek, több mint kétszer akkora valószínűséggel fognak tudni talpra állni, mint azok akik nem itt élnek. "Kijelölni a jegesmedvék kritikus élőhelyét egy nagyszerű első lépés a faj védelme érdekében” - mondta Melanie Duchin, Greenpeace aktivista. "Mindaddig azonban, amíg a minisztérium állítja, hogy ő semmit sem tehet az üvegházhatású kibocsátás és a globális felmelegedés ellen, a jegesmedvék veszélyben vannak."
A tudósok egyértelműen kijelentették, hogy a jegesmedvéknek segítségre van szükségük. A globális felmelegedés megolvasztja, a tengerek jégrétegét, a medvék túlélési esélye pedig ettől függ. Tudósok azt jósolták, hogy ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, akkor az üvegházhatást okozó gázok el fogják pusztítani jegesmedvék kétharmadát.