Szerda este kaptam hívást, hogy egy finn fémbánya (nikkel-, cink- és urábnbánya) tározójának gátja megsérült november elején Észak Finnországban, Talvivaara-ban. A tározóból kiszabadult több mint 600 ezer köbméter savas, nehézfémekkel szennyezett víz végzetesen elszennyezheti a környék érintetlen fenyveseit és tóvidékeit, tönkreteszi a helyieknek munkát adó ökoturizmust. A GPI kérése szerint csütörtökön már a helyszínen, Kajaani mellett kell lennem teljes felszereléssel, hogy mintákat vegyünk a szennyezésből és a környékbeli folyókból.
A szlovák Greenpeace-es kollégák által hajnalban áthozott védőruhákkal, és mintavevő eszközökkel, valamint a magyar irodából kölcsönvett sugárzásmérővel felszerelkezve, 16 órával a riasztás után meg is érkeztem Finnországba. A csütörtök délután már a sarkkörtől pár száz kilométerre eső Kajaaniban ért, ahol az itthon 15 fok után, mínusz 12 fok és fél méteres hó várt. A Greenpeace november 9-ére, péntekre több akciót is tervezett a helyszínre: egy mászó-csapat a Környezetvédelmi, Gazdasági és Közlekedési Hatóság helyi épületére rakott ki egy óriás molinót, kritizálva, hogy engedélyt kapott ez a helyi civilek által elfogadhatatlannak tartó tevékenység; egy kisebb csapattal pedig a talvivaaraa-i tározó környéki vizekből vettünk mintákat, hogy felmérhessük a szennyezés mértékét. Az akciókra kevés időnk volt, ugyanis novemberben itt északon elég rövidek a nappalok: 8-9 felé lett teljesen világos és 3 után ért minket a naplemente. A hatóság előtti demonstrációhoz a helyi civilek, valamint a finn zöldpárt tagjai is csatlakoztak. A demonstráción a Greenpeace követelte, hogy azonnali hatállyal állítsák le a jelenleg is szennyező üzem működését, és csak akkor kérvényezhessen újra működési engedélyt, ha egy független szakértői csoport felmérte a károkat és a leendő kockázatokat. A mintavétel során öt helyszínen vettünk mintát, időnként igen mostoha körülmények között. A minták kiértékelése november 15-re várható, de már az előzetes mérésekből látjuk, hogy a nikkel és várhatóan a rákkeltő kadmium koncentrációja sok százszorosa az uniós vizekre vonatkozó előírásoknak és az urán mennyisége is lényegesen magasabb a normálisnál.
Bár november 7-e szerdára megkezdték a legnagyobb repedés elzárását, de a nikkel-, cink- és uránbánya tározójából jelenleg - kinn tartózkodásom alatt és a mai napon - is körülbelül is 5-6000 köbméter nehézfémet, például nikkelt, kadmiumot és uránt tartalmazó mérgező szennyező folyadék ömlik ki óránként a természetbe. A kiömlő folyadék mocsaras, szigeteletlen vésztározókba került, ám azok nem bírták a terhelést és továbbengedték a szennyezés jó részét. Bár a környezetvédelmi miniszter kirendelte a hadsereget a helyszínre, mégis mostanra egyre nagyobb az esélye egy teljes gátszakadásnak, ami katasztrofálisan elszennyezné a környéket. Már a mostani baleset is katasztrofális szennyezést okozott, és tönkreteszi a helyiek megélhetését. A térségben sokan a turizmusból élnek: számtalan faház, horgásztanya, a tavak vizét használó szaunákkal található a környéken. A térségben a helyieknek munkát ígérő bánya így egyelőre csak minimálisan teremtett munkahelyeket, de már most rengeteg helyi megélhetését tette tönkre, hisz sok évnek kell eltelnie, míg megtisztulhat a környék és újra ide kívánkoznak turisták.
Nagybánya és Kolontár után, kevesen hihetik, hogy a térség bányászati tározói kikezdhetetlenek. Kérdés az almásfüzitői tározók, esetleg a Mecsekben újranyitó uránbánya vagy a Verespatakra tervezett cianidos aranybánya mikor teszi végérvényesen tönkre a környezetét.
Simon Gergely
Greenpeace Blog a finn szennyezésről: http://www.greenpeace.org/finland/en/media/Press-releases/Greenpeace-activists-protest-at-site-of-largest-Finnish-chemical-catastrophe-in-history/?utm_source=twitter&utm_medium=blog&utm_term=110912_0111&utm_campaign=Toxics
és: http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/blogi/a-brief-update-on-talvivaara-toxic-leak/blog/42922/
Film az akcióról: http://bambuser.com/v/3129459
Képek az akcióról: http://www.flickr.com/photos/greenpeacesuomi/8169355514/
Hírek az urán szennyezésről:
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=higher-than-normal-uranium-found-ne,
http://www.mineweb.com/mineweb/view/mineweb/en/page504?oid=161703&sn=Detail