„Tűzoltóknak öltözve próbáltak bejutni az atomerőműbe a stressz-teszt közben” - állította a belga erőmű vezetője, miközben az aktivisták csak néhány kérdőívet szerettek volna kitöltetni a biztonsági tesztben résztvevő polgármesterekkel, és a helyszín közelében sem jártak.
November végére szervezett stressz-tesztet a belga állami nukleáris biztonsági központ Tihange-ban a korábban leállított erőműben és környékén: ez év augusztusában több ezer repedést találtak a reaktortartályon, a blokkok azóta sem üzemelnek. A Greenpeace engedélyt kért arra, hogy megfigyelőként részt vehessenek a teszteken, a helyszínen vizsgálhassák az erőmű felkészültségét és a baleseti intézkedések hatékonyságát. Nem érte meglepetésként a belga irodát, hogy a vészforgatókönyvek kidolgozásáért felelős belügyminiszter megtagadta az engedélyt.
Az aktivisták úgy döntöttek, más módon végzik el a tesztek ellenőrzését: saját megfigyelő csapatot alakítottak négyen és felkeresték kérdéseikkel a környező városok vezetőit. Mivel minden polgármesternek kötelezően részt kellett vennie a stressz-teszten, a helyi krízisközpontokban látogatták meg őket a tesztekkel kapcsolatban érdeklődtek: „Vajon fel vannak szerelve a város rendőrei hordozható doziméterekkel (sugármérő eszközökkel)?” vagy „Kaptak-e kiképzést a sugárszennyezett területen történő munkavégzéssel kapcsolatban?” A polgármesterek nem nyilatkoztak, a hivatalból távozva saját videósuknak adtak interjút az aktivisták.
Repedéseket festenek Greenpeace aktivisták az kiöregedett reaktorra, Tihange, 2006
Ezt követően az a hír kezdett terjedni, hogy az aktivisták akciót hatottak végre az erőmű területén. Az erőmű igazgatója még sajtóközleményt is kiadott, hogy álruhában, tűzoltónak öltözve, tűzoltó autóval próbáltak bejutni a területükre. A tűzoltó autót helikopterrel kerestették…
Szerencsére a sajtó a Greenpeace-t is megkérdezte az „esettel” kapcsolatban és lehetőségük volt beszámolni a történtekről: a környezetvédő szervezet saját felvételeivel tudja bizonyítani, hogy a városvezetők tájékozatlanok és az erőmű igazgatója össze-vissza beszélt, nem volt valóságalapja a sajtóközleménynek. Ami sokkal rosszabb hír: szakértőink szerint a Tihange-ra érvényes baleseti intézkedések nem látják el a civil lakosság védelmét, a hatóságok nincsenek felkészülve egy esetleges katasztrófára.
A belga állami nukleáris biztonsági központ igazgatója még aznap délután telefonon bocsánatot kért a belga Greenpeace iroda vezetőjétől.