Tegnap (2010/6/12) 11 órától fél 6-ig Szegeden, az Árpád téren állomásozott a Greenpeace csapat a legújabb, megújuló energiaforrásokat népszerűsítő túrájának keretein belül. Hajnalban érkezett meg egy tucat aktivistánk Pécsről, ahol az előző napot szintén standozással töltötték.
Kettő körül értek ide, és fél 4-kor már aludtak, majd még 8 előtt fújra talpon voltak Elég kemény hét lehetett ez nekik, de azt hiszem, megérte. Több ezer képeslap gyűlt össze, amelyet az energiaügyi és otthonteremtési államtitkárnak fogunk elküldeni (ő egyébként Bencsik János, aki egyben Tatabánya polgármestere is). Ennek célja, hogy legyen egy ún. megújuló törvény, amely több támogatást ad többek közt a napelemekre, napkollektorokra, szélturbinákra. Azért ezeket említem mert a túra alkalmával ezeket nézhették meg közelebbről az érdeklődők.
Volt még egy hibrid, napelemes bicikli, ez már megtett egyszer egy Győr-Budapest utat. Prospektusokat osztogattunk, kérdésekre válaszoltunk, aláírástgyűjtöttünk. Szerintem nem csak a számok beszélnek, hanem az is, hogy volt egy csapat ember, aki tűző napon, 39 fokban is képes volt a cél érdekében feláldozni szabadidejét és a - megújuló:) - energiáját arra, hogy népszerűsítse ezeket az energiaforrásokat.
Sajnos még mindig sok olyan ember van, aki el tudna képzelni egy atomreaktort a kertjében, (vagy méginkább másokéban) mivel nem tudja vagy nem akar tudomást venni arról, hogy a nukleáris hulladék milyen veszélyes. Igaz ugyan, hogy még nem olcsó befektetés egy napelem vagy egy -kollektor, de megtérül, mivel általuk egyre többen függetlenedhetünk az enegiaszolgáltatóktól. Csak egy példa: 6 méternél kisebb szélturbina felállításához falun nem kell engedély, és ezzel már jelentősen spórolhatunk a villanyszámlán. Ami pedig a társasházakat illeti, összefogással ott is el lehet érni változást. Erre egy budapesti példát mutatok:
http://urbanista.blog.hu/2009/
Másnap (2010/6/13) Debrecenben tart a csapat, az a túra utolsó helyszíne.
( A cikk szerzője Kata, aki a szegedi Greenpeace csapat koordinátora)