Az Obama kormányzat kezdetben alábecsülte a Macondo kútból kiömlő olaj mennyiségét – állítja egy közelmúltban nyilvánosságra hozott jelentés. Röviddel az olajfúró platform felrobbanása után a Fehér Ház megtiltotta a szennyezés mértékéről szóló jelentés kiadását.
Barack Obama amerikai elnök túlzottan elfogultnak bizonyult a BP óriásvállalat képességeivel szemben, mely szerint az megfelelően tudja kezelni a Mexikói-öbölben bekövetkezett katasztrófa következményeit – olvasható egy közelmúltban nyilvánosságra hozott jelentésben. Az ügy kivizsgálására létrehozott bizottság állítása szerint a kormány az első 10 napban alábecsülte a katasztrófa mértékét és nem tett meg minden tőle telhetőt az olajfolt terjedésének megállítására.
További vádak is érték Washingtont. Röviddel az olajfúró platform felrobbanása után a Fehér Ház blokkolt minden, a szennyezés mértékéről szóló jelentés kiadását. A tudósok nem hozhatták nyilvánosságra a valós adatokat az olajkiömlés mértékéről.
A Nemzeti Óceáni- és Légköri Testület (National Oceanic and Atmospheric Administration) kiadványa szerint napi 2,6 és 4,6 millió gallonig terjedő olaj ömlött a tengerbe. Ezzel szemben a kormány által kiadott jelentésben- egészen szeptember elejéig - napi 210 ezer gallon olajmennyiség szerepelt. Szeptember elején ez a szám 2,6 millió gallonra módosult.
A Szövetségi kormány azonnal reagált az őket ért vádakra. A kormány azzal érvelt, hogy nem szeretett volna felesleges aggodalmat kelteni, mielőtt felmérik a katasztrófa mértékét, továbbá fel szerettek volna készülni minden eshetőségre mind regionális, mind állami szinten.
Az, hogy valójában miért próbálta meg eltitkolni a kormány a valós adatokat még nem tisztázott.
Az augusztus 4-én kiadott jelentés szerint a kiömlött olajnak már „csak” 26 százaléka van jelen tengerben, a többit részben sikerült begyűjteni, elégetni, vagy pedig elpárolgott, lebomlott – áll az amerikai kormánynak dolgozó szakértők jelentésében.
Azonban egy független kutatócsoport ezzel szemben azt állítja, hogy az olaj nem kevesebb, mint 70 százaléka még mindig jelen van a vízfelszín alatt. ,,Vajon hová tűnt az a sok olaj?” – tehetnénk fel a kérdést.
„Hogyan bízhatnánk az amerikai kormányban a fúrások kiterjesztésével kapcsolatban, amikor először megpróbálták eltitkolni a problémákat” teszi hozzá Phil Radford a Greenpeace ügyvezető igazgatója. Amikor a kormányunk az olajvállalatok érdekeit helyezi előtérbe az igazság rovására, az emberek és a környezet veszít. Ez kiemeli azt a tényt, hogy egy független kutatásra van szükség, amely vállalati pénzektől mentes. Ennek a kutatásnak az eredménye a jövő generációira is hatással kell, hogy legyen a katasztrófa valós hatásait feltárva.”
A Mexikói-öbölben tartózkodik jelenleg is a Greenpeace egy hajója, fedélzetén tudósokkal, akik a katasztrófa valódi következményeit bemutató vizsgálaton dolgoznak.