2011-ben elsőként a szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola tanítás nélküli napjára, az úgynevezett Tömörkény napra kaptunk meghívást. Minden évben megrendezik ezt a különleges napot, amikor is különböző előadásokon vesznek részt a gyerekek. Környezetvédelemről, gazdaságról meg tényleg mindenféléről hallanak ilyenkor a szervezetek, cégek képviselőitől.
Így mentem oda én is, szegedi aktivista koordinátor, hogy a Greenpeace történetéről, értékeiről, kampányairól tartsak egy 40 perces beszámolót a diákoknak. Láthatóan vártak: kicsit zsúfoltan voltak, de annál jobb volt a hangulat, s nagy sikere volt a Rongelap szigetét a kitelepített lakosok
történetének vagy a
You get what you give c. számmal „aláfestett” videónak.
Miközben (!) az alapelveket, a kampányokat, a nemzetközi után a hazai meg a helyi csoportot taglaltam, több kérdés, megjegyzés is elhangzott. (Utóbbit nem biztos, hogy akarták, de megismételtem, hogy mindenki hallja. Tök vicces volt.) Nem akarom rózsaszínre festeni az egészet, mert mint az utcán, itt is jött szembe pár olyan dolog, amire meg kell tanulni reagálni. Mennyire hatékony a napkollektor, ha a szomszéd szerint 6000 forint egy liter meleg víz előállítása vele? Ész érvekkel is lehet próbálkozni meg azzal, hogy nem kell mindenkinek mindennel egyetértenie. Előbbit alkalmaztam, majd haladtunk tovább.
Igyekeztem összefoglalni a lényeget, de természetesen rengeteg dologra nem jutott idő. Többek közt tegnapelőtt jutott eszembe, mi lenne, ha néhány hírességgel kezdeném, mondjuk a 2. dián lehetne róluk pár kép. Olyanokról, akik támogatják a Greenpeace-t. Elsősorban aktivistákat kerestem, de támogatót találtam csak. Ilyeneket, mint Green Day, P!nk, U2. Ti tudtátok ezt róluk? :)
Végül ez kimaradt, de így is elég sok minden szóba került, mint említettem. Mindezek után szegedi Greenpeace-es szórólapot az újrahasznosításról meg postaládára való „Nem kérek reklámanyagot” feliratos matricát kaptak.
Olyan jó volt látni, hogy örülnek neki! A felügyelő tanárnő odajött még a „szórólapozás” közben néhány szót váltani, majd egy 16 év körüli lány kérdezte meg, hogy 18-nek el kell-e múlnia valakinek ahhoz, hogy aktivista lehessen.
Szerintetek? :)
Úgyhogy fel is iratkozott a hírlevelünkre meg a levelezőlistánkra, a szegedire, majd még páran visszajöttek (!), hogy ők is megtehessék ugyanezt.
Ezért érdemes. Alig várom a folytatást.
Szép napot mindenkinek!
Varró Kata Szegedről