A márciusi Japán földrengés nemcsak a szigetországot rázta meg. A 9,8as erősségű földrengés súlyos károkat okozott a Csendes-óceáni térségben, lélektani hatása pedig a világ összes pontját elérte. A fukushimai katasztrófa újragondolásra készteti Földünket az atomenergia biztonságosságával kapcsolatban. Sok országban már most nekikezdtek a kormányok és a bizottságok a nukleáris energia stratégiájuknak és tervezésüknek az újragondolásának. Máshol civil szervezetek, lakossági demonstrációk próbálják felhívni az irányító testületek figyelmét arra, hogy gondoljuk át eddigi hozzáállásunkat. Március 20.-án én is részt vettem egy ilyen tüntetésen Madridban.
Vasárnap délelőtt számos szervezet vonult ki Madrid egyik belvárosi terére, hogy kifejezze, hogy Spanyolország nem kér a nukleáris energiából. Mi az FYEG-vel(Federation of Young European Greens) már hét elején elkezdtük a készülődést a performance-ra. Készítettünk 3 nagy molinót, amelyet saját kezűleg festettünk, és még pluszban 3 sötét szellem jelmezt is, amelyet viselve aktivistáink „suhogtak” végig a téren, illusztrálva ezzel a radioaktív szennyeződések szállását a levegőben. Érkezésünkkor a Greenpeace spanyolországi szervezete már nekiállt a készülődésnek, változatos feliratú táblákkal köröztek a téren. Aktivistáik kitűzőket és matricákat osztogattak, különböző atomenergia-ellenes jelképekkel. Pár perccel később közösen beálltunk hatalmas kifeszített molinókkal a tér közepére, és közös skandáltuk a „Nuclear no gracias!”, „Gerona iccierre ya!” jelmondatokat. Szép lassan megérkezett a sajtó több képviselője, és csatlakoztak hozzánk a helyi civil szervezetek is. A tér szinte csordultig megtelt, mindenhol táblák serege, és a járókelők is előszeretettel csatlakoztak hozzánk az akcióhoz. Később egy hatalmas radioaktiv jelet ábrázoló vászont is kifeszítettünk a fejünk felett, ami szinte az egész teret betöltötte. A szervezetek szóvivői a sajtón keresztül üzenték a spanyol kormánynak, hogy gondolják át eddigi atomenergia-programjukat.
Megható látvány volt emellett, hogy pár méterrel arrébb kisebb Japán csoport adományokat gyűjtött a katasztrófa áldozatainak. Minden segítőkész adományozó egy origami darvat kapott ajándékba egy japán kisfiútól. Az origami daru egy szimbolikus jelkép. Egy mondás szerint, aki 1000 darvat meghajtogat, az felépül a betegségből. 1955-ben egy Szadako nevű kislány hirtelen rosszul lett. Kiderült, hogy leukémiás. Egyik barátjától hallott a legendáról, és nekiállt az 1000 daru elkészítésének. Sajnos csak 644 darabot sikerült neki. Ezután az osztálytársai segítettek neki befejezni. Később egy kezdeményezés után szobrot emeltek Szadakonak, szobra emléke a Hirosimai atombomba gyermekáldozatainak. Az emlékmű mellett egy üvegszekrény található, amelybe minden arra látogató elhelyezhet egy origami darvat emlékbe.