Ezt főként a mikronézek gondolhatják így, s mert a szó elszáll, a Greenpeace segítségével beperelték Csehországot, ahol a múlt héten hosszabbította meg a kormány egy szénerőmű működési engedélyét 10 évvel. A mikronézeknek a bőrükre megy a játék, mert amerre a szem ellát a Csendes óceán hullámzik köröttük, s a vízszint folyamatos emelkedése belátható időn belül búvárkészülékek használatára fogja kényszeríteni a hazájához hű mikronéz polgárokat.
Nos, ez a korallokban gazdag, képeslapra való szigetország most úgy döntött, hogy bíróság elé viszi a dolgot. A per – ha megvalósul –, precedens értékű lesz, ilyen eszközhöz eddig csak szomszédos országok környezet-konfliktusa esetében fordult a sértett fél.
Tulajdonképp meglepő, hogy csak most került sor a mikronéz lépésre. Egy minapi, Oslóban tartott, a klímaváltozás és az emberek helyváltoztatásáról tartott konferencián elhangzott adat szerint 2010-ben 42 millió (!) ember volt kénytelen elhagyni otthonát a klímaváltozás következtében bekövetkező természeti katasztrófák miatt. Ezért furcsa, hogy az egyik legalapvetőbb emberi jog – a lakhatás, ilyen mértékű, folyamatos megsértése eddig nem okozott lavinaszerű tömegtiltakozásokat a világ érintett országaiban. Csak a mikronézek gondolták úgy, hogy jobb lenne megelőzni a bajt.
Hogy ebből mikor lesz per, s főként ítélet – amely esetleg elmarasztalja a cseheket egy szénerőmű működtetése miatt -, s hogy a példa hatására mikor fordul meg a világban a klímapusztító tendencia, azt tán ne is firtassuk. Nem is ez a lényeg. Mikronéziában mindösszesen 100 ezer ember él, s egyetlen szárazföldi emlősük a denevér. Valahogy Dávid jut eszembe erről az egészről, aki egy meglehetős reménytelennek tetsző helyzetben legyőzte Góliátot.
Éljen Mikronézia!