A hazai nagyvárosok levegője újra magasan a határérték felett szennyezett. A kis részecskék koncentrációja a Fővárosban és sok vidéki városban az egészségügyi határérték 2-3-szorosa, így a riasztási szint után könnyen lehet, hogy a szmogriadót is el kell rendelni.
A döntően a dízel motorokból, közlekedésből valamint a szilárd tüzelőanyagot használó, például fafűtésből származó részecskék különösen a gyermekek, terhes nők, idősek valamint légúti és szív és érrendszeri megbetegedésben szenvedők számára veszélyes. A szennyezettség azonban olyan magas, hogy az már az egészséges emberek számára is komoly kockázatot jelent. A részecskeszennyezés növeli a trombózisok, légúti megbetegedések, asztmás rohamok valamint a hosszú távon a rákos megbetegedések esélyét. Ilyen szennyezett időszakban jelentősen megnő a szívrohamok száma is. Igyekezzünk minimális időt tölteni a városban, semmiképpen ne erőltessük meg magunkat, ne sportoljunk a szabad levegőn. Próbáljuk visszafogni saját szennyezés kibocsátásainkat, azaz ne használjuk az autónkat, ne égessünk avart és amennyire lehetséges minimalizáljuk a fa fűtést. Sajnos ennyire szennyezett levegőben a kerékpározással - hacsak nem haladunk nagyon lassan- bár nem szennyezzük a környezetet, magunkat megerőltetve fokozottan kitesszük magunkat az egészségkárosító szennyezésnek.
Sajnos hazánkban, különösen a nagyvárosokban állandó problémát jelent a levegő részecske szennyezettsége. Az unió eljárást is indított hazánk ellen, mivel évente gyakran akár 100 napnál is többször szennyezett a levegő az egészségügyi határérték felett. Magyarország azon területek közé tartozik, ahol a legmagasabb az életvesztés a részecskeszennyezés miatt Európában, évente emiatt körülbelül 16 ezer ember hal meg idő előtt hazánkban. Egy 2011-es tizenkét ország 25 városát vizsgáló kutatás szerint Bukarest után Budapesten a legmagasabb az életvesztés a részecskeszennyezés miatt. E vizsgálat azt is kimutatta, hogy a gyermekkori asztmás megbetegedések átlagosan 15-30 százaléka a forgalmas utak közelségéhez köthető.