Az Apple reakciójában határozottan - és kivülállók számára egész meggyőzően cáfolta a Greenpeace állításait szerverparkjaik szénenergia-függéséről.
Nincs ebben semmi meglepő: az almásfüzitői vörösiszaptározón veszélyes hulladékot keverő cég is cáfolta, hogy kockázatos volna a tevékenységük, a Verespatak helyére ciános zagytározót tervező cég is cáfol minden problémát (szóvivőjük szerint a 2000-es ciánszennyezésnél a halak éhen pusztultak) és a fukusimai reaktort üzemeltető cég is határozottan állította másfél éve, hogy atomerőművük teljességgel biztonságos.
A Greenpeace és az Apple két különböző dologról beszél. Amit a Greenpeace mond – és amelyről az Apple nem beszél és nem hoz nyilvánosságra a mi és mások kérései ellenére sem adatokat –, az az észak-karolinai adatközpont jövőbeli összes energiaigényére vonatkozik. Ez az a fontos szám, amely jelzés az áramszolgáltatók számára a létesítmény üzemeltetéséhez szükséges leendő energiamennyiségről. A jelentésünkre adott válaszként közzétett információ az észak-karolinai adatközpont teljes leendő energiaigényének csak egy részéről szól, hiszen a vállalat egy 18 milliárd dolláros beruházást kíván véghezvinni Észak-Karolinában.
Az adatközpontok fejlesztői jelenleg 8-15 millió dollárt költenek a szerverek energiaigényének minden egyes megawattjára, ám ha az Apple észak-karolinai létesítményének összes energiaigénye soha nem lépné túl a 20 MW-ot, az azt jelentené, hogy a cég minden megawattra mintegy 60 millió dollárt költene. Az elemzésünk szerint viszont nem fog ilyen elképesztő árat fizetni a létesítmény megawattonkénti kapacitásáért – a bejelentett beruházás egy tervezett bővítésre utal, amely összhangban van azzal, amit már most is tudunk az Apple egyre növekvő mértékben felhő alapú üzleti modelljéről.
Kampányunk hatására a Facebook is leállt a szénenergiáról, az Apple-nek 48 óra alatt közel 100 ezer vásárlója írt, úgyhogy miként a Green My Apple kampányunk után, ezúttal is be fogják adni a derekukat. Nem rossz fiúk ők, csupán a többi IT-s cég már messze lekörözte őket a zöldülés terén, és nekünk van Steve Jobstól egy igéretünk, miszerint környezetvédelem terén is vezető cég lesznek.
Ezt kell most csak beváltani.