Szinte mindegy is, hogy mit gondolunk a palagázról, az mindenesetre elég gáznak tűnik, hogy nemzetközi találkozókon a magyar kormányt ugyanaz a személy képviseli, aki a hét többi napján vagy a legnagyobb Magyarországon tevékenykedő palagázas cég képviselője, lobbistája. A palagáz termelés világszerte komoly szennyezéseket okozott, ami miatt az Európai Unió is szigorúan próbálja a jövőben szabályozni. Ilyen helyzetben talán szerencsésebb lenne, nem a leginkább érdekelt cég emberét felkérni minisztériumi tanácsadónak, és a témában a kormányzat képviselőjének – ahogy egészséges étkezés ENSZ fórumra se a Coca-Cola emberét küldjük.
A korábban kitermelhetetlennek tűnő palagáz, robbanásszerűen terjedt eleinte főleg az USA-ban: 2000-ben az Egyesült Államok gázfelhasználásának csupán 1 százalékát adta a palagáz, 2011-re ez az arány 25 százalékra nőtt és becslések szerint ez az arány 2035-re elérheti az 50 százalékot is. A csodának sajnos árnyoldalai is vannak. A palagáz termelés során rákkeltő anyagok kerülhetnek a levegőbe, a vizekbe, elszennyeződhetnek az ivóvízbázisok. A szennyezések miatt állatok, emberek betegedtek meg. Az energiaigényes palagáz termelés ráadásul sokkal jobban terheli a klímánkat, mint a hagyományos földgáz.
Hazánkban a makói „gázcsoda” is egyféle palagáz. A makói gázt a TXM nevű cég próbálja –egyelőre sikertelenül kitermelni. A TXM mögött a kanadai Falcon nevű cég illetve újabban a Gazprom áll. A TXM hazai egyik főtanácsadója az a bizonyos Jenei András, aki civilben a Csizmadia Ervin vezette Méltányosság Politikaelemző Központ divízíóvezetője. Jenei gyakran jelent meg az elmúlt hónapokban nemzetközi konferenciákon mint a Falcon vagy a TXM tanácsadója, képviselője, ami rendben is van, hisz a cég feladata, hogy eldöntse, hogy ki képviselje az érdekeit. Amit viszont meglepő, hogy ugyanebben az időszakban Jenei András más rendezvényeken[1], mint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium küldött tűnt fel. Volt olyan konferencia tavaly ősszel, ahol Jenei egyenesen mind a három intézményt: a palagázos céget, a minisztériumot és a Méltányosság Elemzőközpontot is képviselte.
Örülünk annak, ha egy ember ilyen sokoldalú, viszont egy olyan technológia esetében, amely világszerte elszennyezte a talajt, a vizet és a levegőt talán jobban segítené az objektív döntéseket, ha nem az érdekelt cég embere lenne a palagáz jövőjéről döntő magyar minisztérium tanácsadója, és nemzetközi fórumokon a képviselője.
Korábbi cikkünk a palagázról: http://greenpeace.blog.hu/2012/08/27/az_eltevedt_energiaforradalom_megujulok_helyett_palagaz