Obama elnök a Georgetown egyetemen tartott múlt heti beszédében a hallgatóságnak szegezett egy alapvetően fontos kérdést, melyet a jövőben minden energiapolitikai döntésnél meg kell fontolni, nevezetesen, hogy a klíma szempontjából milyen hatása van egy-egy adott projektnek.
Bátor, ütős beszéd volt. A klímaválság kapcsán elhangzott elnöki beszédek legjobbika, akár Obamát, akár az összes eddigi elnököt nézzük. A Greenpeace támogatói már évek óta hajtogatják az elnöknek: minél később foglal állást, annál tovább gyűrűzik a klímaválság. A múlt heti beszéd bizonyítja, hogy – bár megkésve, de - elérkezett az a pont, amikor végre nyilvánosan is az embereket támogatja a fosszilis-üzemanyag iparral szemben.
Büszkén állunk Obama elnök mellé a szén-dioxid-szennyezés elleni harcban, de azzal is tisztában vagyunk, hogy ez a harcot nem lehet csupán szavakkal megnyerni.
Obama elnök a következőképpen keretezte a Keystone XL olajvezetékkel kapcsolatos döntést:
Ez a projekt csakis akkor szolgálja nemzeti érdekeinket, ha nem növeli a szénmonoxid-szennyezést. Az olajvezeték klímára gyakorolt nettó hatása fogja eldönteni, hogy ezt a projektet továbbengedjük e.
Nyilvánvaló, hogy ebben a felállásban nincs jövője a Keystone olajvezetéknek, a hidraulikus olajkiemelésnek (fracking), a sarki fúrásoknak, sem pedig annak, hogy a közterületeket eladjuk az olajiparnak. Ezen projektek mindegyike szignifikánsan káros a klímafolyamatok szempontjából, és nem szolgálja nemzeti érdekeinket.
- Az Oil Change International idén közreadott jelentése szerint, ha a Keystone XL olajvezeték működését engedélyezik, az évente 181 millió tonna széndioxid-egyenérték kibocsátását vonja maga után. Ez pedig 37.7 millió autó kipufogógázának, vagy 51 szénerőmű kibocsátásának felel meg. Klímára gyakorolt hatás? Szerinted?
- „Fracking" technológia (hidraulikus törés)? Ha a földgáz elégetésének hatásai mellett végre számításba vesszük azt is, milyen következményekkel jár a kitermelése, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy - ha a klímára gyakorolt hatásokat nézzük - a földgázhasználathoz kapcsolódó metánszennyezés súlyosságában akár meg is előzheti az olaj- és szén- okozta széndioxid szennyezést,. Ennek fényében a fracking híd lehet... egy sehová sem vezető híd!
- Alaszkában szemet szúró, milyen károsak a Shell olajfúró platformjai, ám az Északi-sarkon is egyre nyilvánvalóbban látszik a fúrások klímára gyakorolt hatása. Ha tovább folytatjuk a fúrásokat a törékeny sarki tájakon, az északi jeges terület nagyon hamar el fog tűnni a térképről. Ez pedig beteszi az ajtót bolygónk természetes hűtőrendszerének, és továbbgyűrűzik a klímakatasztrófához vezető ördögi kör.
- Ha pedig fillérekért elkótyavetyéljük a köztulajdonban lévő szenet – az is óriási veszteség a klíma szempontjából. Az USA növekvő szénexportjából származó kibocsátás legalább annyi, ha nem több kibocsátással jár, mint az ország bármely egyéb hazai fosszilis-üzemanyag projektje.
Ahogy beszéde végén az elnök megjegyezte:
Egy napon a gyermekeink és gyermekeink gyermekei a szemünkbe néznek, és azt kérdik majd: amikor még lehetett, megtettünk mindent, hogy egy tisztább, biztonságosabb és stabilabb világot hagyjunk rájuk? És szeretném, ha azt mondhatnám: igen, mindent megtettünk. Ti hogy vagytok ezzel?
Igen, Elnök Úr, mi is ezt szeretnénk. És rettentően örülünk, hogy Ön is!
Phil Radford, a Greenpeace USA ügyvezető igazgatójának blogbejegyzése alapján