A világ minden részén jut feladat az önkénteseknek, nincs ez másként az olyan paradicsomi helyeken sem, mint a Kanári-Szigetek. Így amikor a magyar szervezettől búcsút vettem, és családommal ide költöztem nem kellett sokáig kutatnom a helyi Greenpeace aktivista csoport után. Ők azok, akik nem akarnak beletörődni, hogy a spanyol kormány szívesebben látna gázlángot és olajfoltokat azokon a vizeken, ahol ma még bálnák élnek.
A Kanári-szigetek kormánya és lakossága tiltakozik Spanyolország olajfúrási tervei ellen, hiszen azok, a szigeteken élők és környezetvédők szerint is veszélyeztetik a gazdaság alapját nyújtó turizmust, halászatot, valamint a helyi élővilágot. Madrid annak ellenére jóváhagyta a fúrási terveket, hogy Lanzarote és Fuerteventura szigeteitől kevesebb, mint 60 kilométerre kezdenék el a munkálatokat, és ez a terület fontos vándorlási útvonala a bálnáknak, és más, veszélyeztetett tengeri élőlényeknek.
Az energetikai miniszter, José Manuel Soria, azt állítja, hogy az ország már nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy érintetlenül hagyja az ehhez hasonló természeti erőforrásait. Emellett a kitermelésért felelős vállalat milliárdos haszonról, és 5000 új munkahelyről beszél.
Arról már nem szólnak, hogy a Kanári-szigeteken javában zajlik a megújuló energiaforrások kiaknázása, hiszen a napsütéses órák száma rendkívül magas, és a folyamatos tengeri szél ideális környezetet biztosítanak számukra. A szigetek részét képező El Hierro kormánya állítja, hogy közel állnak ahhoz, hogy a világ első „100%-ban megújuló” szigetévé váljanak. Eközben tanulmányok bizonyítják, hogy a megújuló energia arányaiban jelentősen több munkahelyet teremt, mint az olajipar. Miről van tehát szó? Valószínűleg a munkahelyteremtés és a helyiek érdeke (nem is beszélve az élővilágéról), sokkal kevésbé érdekes Madrid számára, mint az olaj, amely az erős lobbigépezettel rendelkező mágnásokat gazdagíthatja majd.
A Kanári-szigetek regionális kormánya bejelentette, hogy megteszi a rendelkezésére álló jogi lépéseket a fúrások megakadályozására. "Mi teljes mértékben ellenezzük a terveket" mondta az alelnök José Miguel Pérez, hozzátéve, hogy "a Kanári-szigetek is megújuló energiákat fog hasznosítani a jövőben, és ezzel részt vesz a globális felmelegedés elleni küzdelemben."
A Greenpeace ezért döntött úgy, hogy részt vesz a kampányban, és helyi aktivistáival, és a kanári-szigeteki civil szervezeteket segítve felveszi a harcot az olajfúrók létesítése ellen.
Arra kérünk, hogy segíts te is az itt élőknek megvédeni a Kanári-szigeteket! Írd alá a helyi civilek, a Greenpeace, és más szervezetek közös petícióját Ide Kattintva. Köszönjük!
Írta Schmidt Gergő, Greenpeace aktivista a Kanári-szigetekről. Az idézetek, és adatok az angol Guardian cikkéből származnak.