A Greenpeace Rainbow Warrior hajóját 1985 július 10-én robbantotta fel két titkos ügynök a francia kormány megbízásából Új-Zélandon. A 25 éves évforduló alkalmából egy ünnepséggel egybekötött koszorúzást tartanak és elkezdik az új hajó építését a gdansk-i hajógyárban, Lengyelországban.
A hajó története
25 évvel ezelőtt a Rainbow Warrior az Új-zélandi Aucklandben horgonyzott le, hogy tiltakozzon és megakadályozza a francia atomkísérleteket. Sajnos az akkori francia kormány nem nézte jó szemmel a Greenpeace tiltakozását ezért elindítottak egy Satanic néven elhíresült műveletet, melynek célja a hajó felrobbantása volt. A tervek szerint két bombát robbantottak volna fel melyek közül az egyik csak megijesztette volna a hajó legénységét és csak a második semmisítette volna meg a Rainbow Warriort. Végül 1985 július 10-én a Turange házaspár végrehajtotta a merényletet, melynek következtében a Greenpeace egyik munkatársa Fernando Pereira életét vesztette. A házaspárt a szemtanuk és az ujjlenyomatok alapján hamar elfogta az auckland-i rendőrség, mely után 10 év börtönbüntetésre ítélték őket. Hiába tört ki viharos botrány az ügy körül, a francia kormány továbbra is tagadta, hogy kapcsolatban álltak volna a házaspárral.
Megemlékezés és ünnepség
A 25 éves évforduló alkalmából a Maritim hajógyárban ünnepséget és Fernando Pereira emlékére koszorúzást szerveznek.
A rendezvényen több jelentős személyiség is részt vesz, akik örömmel vállalnak interjúkat is:
- Peter Wilcox kapitány, aki a hajón tartózkodott a merénylet idején.
- Dr. Kumi Naidoo a Greenpeace International vezérigazgatója.
- Lalita Ramdas az igazgató tanács elnöke.
- Hans von Rooij a Rainbow Warrior projekt vezetője.
Ezenkívül beszédek, egy rövid film és egy háromdimenziós prezentáció is lesz az új Rainbow Warrior bemutatásának céljából.
A Rainbow Warrior utódja
A Greenpeace munkája nagy részét a vízen kénytelen végezni, így leginkább hajókra koncentrálnak. Ezek a hajók kampányaik eszközét képviselik, hiszen ezzel közelítik meg az olvadó gleccsereket, vagy a japán bálnavadászokat is. A tervezett Rainbow Warrior mellett két jelentősebb hajót tudhatnak magukénak. Az egyik az Arctic Sunrise jégtörő, amely 1974-ben épült és a sarkokat vizsgálja. A másik pedig az Ezperanza, amely 1984-ben készült el és például a japán bálnavadászok követését szolgálja. A Rainbow Warrior utódja egy teljesen környezetbarát vitorlás hajó lesz. Rendkívül fejlett kommunikációs felszereléssel fog rendelkezni, valamint egy helikopter leszálló részt is terveztek rá. A hajó kialakítása miatt képes lesz olyan sekély folyókon hajózni, melyek eddig megközelíthetetlenek voltak a szervezet számára. A hajó építését előreláthatólag 2011 októberében fogják befejezni.