Biztos, hogy segítenél a Mexikói-öbölben kiömlött olajat feltakarítani? Rengeteg beszámolóban megjelent, hogy számos egészségügyi kockázata van egy ilyen olajkatasztrófának. Többek között a Mexikói-öböl partvidékén élők, az utóbbi hónapokban rendszeres fejfájásokra és hányingerre panaszkodtak és jól láthatóan megnőtt azoknak a száma, akik ilyen tünetekkel látogattak el az orvosukhoz. Most jelentették be a CNN-nél, hogy akik az 1989-es alaszkai Exxon Valdez olajkatasztrófánál segédkeztek (körülbelül tízezer ember), 2010-ig bezárólag, majdnem mindegyikük meghalt.
A szakértő, aki a CNN-nek beszámolt erről hozzátette, hogy azoknak az embereknek, akik huzamosabb ideig az alaszkai katasztrófa helyszínén tartózkodtak, átlagosan 51-re csökkent a várható életkoruk. Ez a tény elég elég komolyan újraértelmezi a Mexikói-öbölben történt balesetet, és azoknak az aktivistáknak, aktivistáinknak a helyzetét, akik részt vettek az öböl kitakarításában. Ha ez az állítás akár csak a közelében jár az igazságnak, már akkor is felmerül a kérdés, hogy miért akarna bárki is a odamenni és segíteni? A Mexikói-öbölben - ha nem is ugyanaz a típusú olaj, de körülbelül 700 millió liter ömlött ki, közel tizennégyszer annyi, mint Alaszkában. A másik, ami aggodalomra ad okot, hogy az öbölben viharos gyorsasággal zsugorodik az olajfolt. Több elmélet is van arra, hogy hova tűnt az olaj. Ed Owens szakértő - és mások- szerint az olaj máris lebomlott a természetben, visszakerülve ezzel a körforgásba, ami jó. Mások attól tartanak, hogy észrevétlenül úszik valahol a tenger felszíne alatt, ami súlyosbítja a helyzetet.
Az igazság az, hogy ami a Mexikói-öbölben elterült, az egy „mérgező leves”: metán, benzin, hidrogen szulfid és egyéb rendkívül mérgező vegyületek (pl.: Corexit 9500) keveréke. Ezeknek az anyagoknak a belégzése komoly egészségügyi problémákat okozhat, de az igazság az, hogy ezeknek a hosszútávú szövődményeit még évtizedekig nem fogjuk tudni. Viszont a korai jelentések nem túl biztatóak. Már most rengeteg munkás, akik segítenek az olajkatasztrófa helyszínén, panaszkodik influenza-szerű tünetekre. Egy másik jelentés szerint, csak Louisiana államban 162 megbetegedett önkéntest tartanak számon.
Még mindig korai lenne bármit is kijelenteni, de amikor megtörténik egy ilyen tragédia, és utána több száz ehhez hasonló panasz derül ki, a kórházakban ugrásszerűen megnő a betegek száma, akkor már felmerülhet bennünk, hogy itt sokkal többről van szó, mint "néhány" madár, növény és hal kipusztulásáról. Ha az Exxon Valdez eset bármiféle bizonyíték lehet, akkor nagyon sok embernek korai halált fog okozni az olajkatasztrófa.
Persze az olaj nem fog eltűnni magától, valakinek fel kell takarítania, de ki vállalná ezt a kockázatot?
Talán a BP vezérigazgatója Tony Heyward és más magas beosztású személyek feltűrhetnék az ingujjukat, és elpucolhatnák a mérgező iszapot. Ez az ő mocskuk. Takarítsák fel ők.
forrás:http://www.guardian.co.uk/environment/2010/may/27/top-kill-bp-oil-spill