Junichi Sato a CNN tudósítójának beszélt a marokkói Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) üléséről. A japán aktivista a Greenpeace-es bálna védelmi program vezetője és a híres Tokiói kettős egyik tagja Toro Suzuki mellett. Két nappal a zárt ajtós tárgyalások után sajnálatát és felháborodását fejezte ki, hogy megint nem született megállapodás a bálnavadászok és a környezetvédők között.
Az aktivista számára kifejezetten kiábrándító lehet a fennálló helyzet mivel társával együtt életüket és karrierjüket kockáztatták az ügy miatt. „A nyomozás, melyet folytattunk végül a letartóztatásunkhoz vezetett. 75 rendőrt vetettek be a két békés aktivista ellen. Ráadásul a Greenpeace irodáin és tagjain is rajtaütöttek a hatóságok. Ezek után pedig 23 napig tartottak fogva minket vádak és ügyvéd híján. Nemrég kiengedtek és most az ítéletre várunk, ami várhatóan kora szeptemberben fog megszületni” - mondta Junichi Sato. Hiába kockáztattak, úgy tűnik a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) ismételten elbukott a kísérletben, hogy megállítsák az úgynevezett „tudományos kutatásokat”.
Miután 1986-ban betiltották nemzetközileg a bálnavadászatot Japán szükséges tudományos kutatásoknak nevezi a mészárlást, Izlandhoz és Norvégiához hasonlóan. Így a három ország együtt azóta már több, mint 30 ezer bálnát pusztított el. „Én mindig is elleneztem a vadászatot, ezért is csatlakoztam a Greenpeace-hez. Amíg Japán határain kívül ez egy érzelmekkel töltött politikai kérdés, addig itthon alig okoz felháborodást. Így 2006-ban a Greenpeace úgy döntött jelentősebb részben a bálnavadászat ellenes kampányra fog fókuszálni”- nyilatkozta Junichi Sato.
Nem elhanyagolható tény, hogy a nyílt mészárlás az adófizetők pénzéből van finanszírozva. Ráadásul az IWC már többször is elmondta, hogy a „kutatás” egyáltalán nem szükséges, sőt a több tonna bálnahús is teljesen felesleges. Majd az IWC hozzátette, hogy az ilyen tevékenység gyakran szül korrupciós vádakat és megdöbbentő szóbeszédeket.
„Két évvel ezelőtt kezdtünk Greenpeace-s kollegáimmal közérdekű nyomozásba és kiderült, hogy valóban jelentős a korrupció az állítólagos kutatások kapcsán. Három bálnavadász állította, hogy a kormány és a flottavezetők rutinszerűen elsikkasztották a húst és kartonpapír címkével ellátott dobozokban szállították egy privát címre„ - mondta Junichi Sato.
A két aktivista 2008-ban jutatott el egy ilyen dobozt a hatóságoknak és az ügyészség el is kezdett vizsgálódni, de végül őket vádolták meg lopással és birtokháborítással. Az ügy kapcsán az ENSZ Ember Jogi főbiztosa, több szakértő és politikus is aggodalmát fejezte ki. Jelenleg úgy néz ki, a lehetséges tíz helyett "csupán" másfél év börtön vár a két aktivistára.
„A mi politikai üldöztetésünk a legjobb jele annak, hogy Japán nem fog könnyen felhagyni a vadászattal” – állítja Junichi Sato. És valóban úgy tűnik, hogy a Japán bálnavadászat egy biztos programon és titoktartáson nyugvó állandó tevékenység.
Sajnos hiába leplezték le az illegális gyakorlatot, úgy tűnik, hogy az IWC nem tudott ténylegesen előrelépni az ügyben. Továbbra is folytatódnak a harcok az aktivisták a bálnavadászok között és továbbra sincs megegyezés, ami megállítaná a bálnák mészárlását.