2010 Júniusában kilenc elszánt aktivista betört az aberdeen-i repülőtérre, hogy tiltakozzon a légi közlekedés által okozott óriási mértékű szén-dioxid kibocsátás miatt, ezért a skót bíróság a béke megzavarásáért elítélte őket. Az ítélőszék személyenként 300-700 font (körülbelül 100-230 ezer forint) bírságot szabott ki rájuk. A 9 aktivista a „Plane Stupid” nevű csoport tagjai voltak (Jelszavuk: „Bringing the aviation industry back down to earth!”, azaz „Tegyük a repülő-ipart a földdel egyenlővé!”) Ez volt Skócia történelmében az első „klíma-tárgyalás”, de nagyon valószínűtlen, hogy egyben az utolsó is. De vajon miért szegjük meg a törvényt?
Ahogy ők sem, mi sem vagyunk rablók, gyilkosok vagy terroristák. Mi titkárok, szülők, szakácsok, diákok, építészmérnökök, lakatosok és BKV-ellenőrök vagyunk. Egy olyan növekvő mozgalom részei vagyunk, akik felkészültek, hogy útját állják a veszélyes mértékűvé váló szén-dioxid kibocsátásnak.
Azért tesszük, mert hiszünk benne, hogy ez indokolt és szükséges egy ilyen katasztrofális klímaváltozás küszöbén és tetteink negatív következményei sokkal kevésbé károsak, mint a folyamatos tétlenség. Úgy gondoljuk, néha meg kell szegnünk a törvényt, hogy megakadályozzuk azokat a törvényes cselekedeteket, amelyek ártanak a jövő generációinak.
Vajon miért, és legfőképpen hogyan tudjuk felmenteni magunkat a törvényszegés alól? Hogy megértessük tetteink okát, a helyzetet minden oldalról meg kell vizsgálnunk. A Heathrow és Stansted repülőterek közelmúltban tett kijelentései ellenére a légi közlekedés maradt továbbra is a szén-dioxid kibocsátás leggyorsabb ütemben növekvő forrása az Egyesült Királyságban. A bíróság nemrégiben úgy határozott, hogy a kormány légi közlekedéssel kapcsolatos hivatalos kiadványa (Fehér Könyve) összeegyeztethetetlen az Egyesült Királyság klímaváltozással kapcsolatos kitűzött céljaival.
Geoff Meaden, a biogeográfia szakértője szerint a klímaváltozás hatását leginkább a harmadik világ fogja megszenvedni. A fejlett országoknak könnyű part-menti védősávok létrehozásáról és az élelmiszertermelés kedvezőbb területekre való költöztetéséről beszélni, ám Banglades és a Maldív-szigetek lakóinak nem adatott meg ez a luxus. A legkisebb szén-dioxid kibocsátású országok lakosai fogják majd megsínyleni a fejlett országok energiapazarló gazdaságának hatásait.
A skót jogrendszer így definiálja a béke megzavarását: „Félelmet kelteni a hétköznapi, értelmes emberekben, és olyan cselekedet, ami komoly zavarással fenyegeti a közösséget”
Úgy gondolom ennél nincs jobb mód arra, hogy felhívjuk a figyelmet a klímaváltozásra. Talán egyszer az államok vezetői is rájönnek, nem várhatunk 2050-ig, hogy megértsük: Rosszul határoztuk meg a kitűzött célokat. Az igazán elkötelezett emberek pedig mindig is cselekedni fognak, ha kell a törvény megszegésének árán is.
Az emberi történelem e kritikus időszakában a polgári engedetlenség nem csak egy jó elgondolás, hanem életbevágóan fontos dolog. Amíg a világ vezetői nem képesek megoldást találni a klímaváltozás elkerülésére, addig mindig lesznek emberek, akik kezükbe veszik saját sorsukat.
Forrás: www.guardian.co.uk