Hétfőn kora délután átszakadt az ajkai timföldgyár vörös iszap tárolójának gátja, óriási mennyiségű mérgező anyaggal elárasztva a Veszprém megyei Devecser és Kolontár településeket. Szerdára virradóra a halottak száma 4 volt, további 3 embert nem találnak, sok sérültet kórházba szállítottak. A települések katasztrófafilmekbe illő látványt nyújtanak, a lakosok elkeseredettek. Az egész ország a felelősöket keresi, na vajon kik lehetnek?
A vörösiszap-tározót működtető cég (MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.) természetesen továbbra is kitart a saját verziója mellett: Az eset természeti katasztrófa, és "nem biztos, hogy van hibás" -állítja Bakonyi Zoltán cégvezető. A cég vezetősége az idei rekord méretű esőzést tartja a gátszakadás legfőbb okának. Namármost...ha ennyi eső esett és temészeti okai vannak a dolognak, akkor miért nem készültek erre föl? Miért nem erősítették meg a gátat, miért nem ellenőrizték folyamatosan az állapotát? Miért mindig csak utólag okosak az emberek?
Egy másik dolog a vörös iszap humánegészségügyi jellemzése. A Mal Zrt. minden második mondatában megemlíti, hogy az anyag "semmilyen tekintetben nem veszélyes és nem ártalmas". Erről talán elsősorban több, mint száz, égési sérülésekkel kórházba szállított helyi lakost kéne előbb megkérdezniük.
A cég hangsúlyozta, hogy az évente esedékes hatósági és a mindennapi belső ellenőrzések szerint megfelelően működtek, tehát nem érzik magukat felelősnek. Ha viszont ebben igazuk van, további vizsgálatokra lenne szükség annak ügyében, hogy a hatósági vizsgálatok valóban megfelelően történnek. Ha egy ilyen "megfelelő" minősítés után ehhez hasonló katasztrófa történhet az ország valamelyik területén, akkor itt súlyosabb gondok is lehetnek.
Nem is kell a Mexikói-öbölig mennük ahhoz, hogy láthassuk: Sok minden mozgatja ezt a világot, de a környezetvédelmi szempontok még nem állnak "dobogós" helyen.
Fotók: Greenpeace