2011. március 12.
Műholdfelvétel a Fukusima Daiicsi atomerőműről
Továbbra is rendkívül aggódunk a sérült fukusimai atomerőműben dolgozó munkások és az erőmű környékén élő lakosság biztonsága miatt.
A következőket tudjuk a két leginkább érintett erőmű helyzetéről:
Fukusima I (Daiicsi)
Március 13-án reggel a 3-as egység vízszintje három méterrel süllyedt a fűtőelemek teteje alá, szinte teljesen védtelenül hagyva azokat. A fűtőelemek túlmelegedtek és megsérültek, de a japán hatóságok szerint a teljes leolvadást egyelőre sikerült elkerülni.
Ugyanakkor hidrogén kezdett el felhalmozódni, és megjelent a hidrogén berobbanásának kockázata, ami megsértheti a konténmentet, és radioaktivitás kibocsátásával járhat.
A súlyosan megsérült 1-es egységet hűtik, és radioaktív gázok szivárognak ki időszakosan.
A 2-es egységben rendellenesen alacsony vízszintről számoltak be, és a hűtés továbbra sem működik. Szombaton szivárgás lépett fel az egységben a beszámolók szerint, de erről nem érhetőek el további információk.
Az 1-es és 3-as reaktor kockázatai közti különbségek összegzése (előbbi volt aggódásunk fő tárgya tegnap, utóbbi pedig a mostani, ezzel a frissítéssel):
A 3-as egység kétharmadnyival nagyobb, ami azt jelenti, hogy az üzemeltetőknek ennek megfelelően több maradékhőt (remanens hőt) kell kezelniük.
A 3-as egység plutónium-urán fűtőanyag-keveréket (MOX) tartalmaz, amely melegebb, mint a „szokásos” urán fűtőanyag.
A 3-as egység MOX fűtőanyaga sokkal könnyebben okozhat problémát, ha felmelegedik, mivel az olvadáspontja alacsonyabb, és több gáz gyűlik fel a fűtőelemekben.
Sokkal kevesebb kísérleti adat és gyakorlati tapasztalat áll rendelkezésre a MOX fűtőanyag viselkedéséről baleseti körülmények között, mint a hagyományos urán fűtőanyag esetében.
Ha a fűtőanyag elolvad, a „rekritikalitás” vagy egy spontán láncreakció kockázata magasabb a MOX fűtőanyag esetében. Ez a létező legrosszabb forgatókönyv. Baleseti körülmények között bóros hűtővizet használnak a kritikalitás megelőzésére, de a nagy mennyiségű bomlékony plutónium csökkenti a bór hatékonyságát. (További információk itt.)
Ha a mag megsérül, a legnagyobb veszélyt a fűtőanyag szemcséi között felgyűlő radioaktív gázok jelentik. Ezen gázok mennyisége az urán-plutónium fűtőanyag esetében durván kétszerese a „hagyományos” urán fűtőanyagban levőnek, a sugárzáskibocsátás lehetséges mértékének megduplázódását eredményezve. (További információk itt.)
Ha a reaktor súlyosan megsérül, maga a plutónium is szétszóródhat a környezetben, nagyon hosszú távú szennyezést okozva. A MOX fűtőanyag körülbelül ötször annyi plutóniumot tartalmaz, mint sugárzó urán fűtőanyagot. (További információk itt.)
Fukusima II (Daini)
A legutóbb közzétett információk szerint az 1-es, 2-es és a 4-es egység továbbra is hűtés nélkül áll, és radioaktív gázok szivárognak ki időszakosan.
A sugárzási szint az erőművek körül jóval a normális szint fölött van, amely a sugárzás folyamatos kibocsátására utal. Magas mért értékekről érkeztek beszámolók egészen 100 km-es távolságról is, az onagavai erőmű közelében, az okok azonban nem ismertek – talán a szél fújhatta oda a fukusimai szennyezést, vagy helyi szivárgás is történhetett.
A jelentések szerint több mint 80 ezer embert telepítenek (vagy telepítettek) ki a Fukusima I 20 km-es, illetve a Fukusima II 10 km-es körzetéből.
Legalább 19 olyan emberről érkeztek hírek, akik ártalmas mennyiségű sugárzásnak voltak kitéve.
Az új információk ezen az oldalon lesznek közzétéve, a legfrissebb hírek pedig a Twitteren érhetőek el.