Tíz Greenpeace-aktivistát ítélt egy-egy hónap felfüggesztett börtönre egy belga bíróság a napokban. Mert részt vettek 2009 decemberében egy, a klímavédelem jegyében tartott akción. Az ítélet súlyos és aránytalan, az ügyben fellebbezést nyújtottunk be.
Nagyon aggasztó, hogy a békés demonstrációkat sújtó korlátozások és büntetőeljárások száma növekszik a hagyományosan szólásszabadság-párti országokban is. A helyzet aktualitása miatt a Greenpeace Belgium és az Amnesty International közösen szervezett konferenciát ,,Mennyire Szabad a Szólásszabadság?” címmel.
A szóban forgó akcióra a 2009-es, Koppenhágai Klímacsúcs idején került sor a vezető európai politikusok odaérkezését megelőzően. Tíz Greenpeace-aktivista jelent meg az európai csúcstalálkozónak otthont adó, brüsszeli épület bejáratánál. A vezetők érkezésére lefektetett vörös szőnyegre lépve három aktivista bannereket tartott a magasba és felolvasta a klíma megóvására felhívó üzenetet.
Az önkéntesek között voltak belgák, franciák, hollandok és angolok. A bíróság megállapította, hogy mind a tízen bűnösek hamis dokumentumok használatában, amiknek segítségével állítólag sikerült túljárniuk a csúcstalálkozón szolgálatot teljesítő biztonsági őrök eszén. De ez valójában sosem történt meg. Éppen ellenkezőleg, az aktivisták már az autóban is Greenpeace logóval ellátott transzparenseket tartottak. Néhányan közülük még jelvényt is viseltek, mutatva, hogy a szervezet önkéntesei.
Legutóbb Japánban és Dániában kellett túlzó vádakkal szembenézniük a Greenpeace aktivistáknak, Belgium a harmadik a sorban.
Az indokolatlan és aránytalan fellépés, amit néhány ország foganatosítani igyekszik a békés tiltakozókkal szemben, ellentétes a szabad véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságának nemzetközi normáival. Az Európai Emberi Jogi Bíróság egyértelművé teszi a nem-kormányzati szervezetek - mint például a Greenpeace - szerepét az olyan döntő fontosságú, közérdekű kérdésekben, mint az egészség- és környezetvédelem.
Már megszokhattuk, hogy a nagy szennyezők felhasználják befolyásukat és anyagi forrásaikat arra, hogy megpróbáljanak lejáratni vagy elhallgattatni minket. Ez mindig jól jelezte, hogy a munkánk hatékony. Most azonban valami másnak is szemtanúi vagyunk: egy mélyebb és globális törekvésnek, amely a tiltakozók és másként gondolkodók elhallgattatására irányul.