Két évvel azután, hogy a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófát oly borzalmasan rosszul kezelték, az Egyesült Államok kormánya alternatív megoldások keresése helyett további part menti fúrásokba kezdene.
Ahogy időben távolodunk a Mexikói-öbölben történt olajfúró-katasztrófájától, egyre láthatóbbá válik, hogy nem vonták le a tragédiából a tanulságokat. Nemrégiben a BP olajkatasztrófa és a part menti fúrások kapcsán felállított Nemzeti Bizottság kiadta végső jelentését. Ebben gyökeres változtatásokat javasolt azzal kapcsolatban, hogyan kezelje a part menti olajfúrás kérdéseit az ipar, illetve a kormány. A többpárti bizottság 30 általános ajánlást fogalmazott meg, melyek célja, hogy javítsák a part menti fúrás biztonságosságát, megvédjék a környezetet, megerősítsék a balesetelhárítási mechanizmusokat és biztosítsák a pénzügyi felelősség megállapíthatóságát.
Ám igen kevés javaslatból lett tényleges intézkedés. Az amerikai Kongresszus tétlen. Néhány - inkább „kozmetikai” jellegű - reformlépés után az Obama kormány ismét azt tervezi, hogy megsokszorozzák a part menti fúrások számát. A Mexikó- öbölben bekövetkezett tragédiát további balesetek követték: a Chevron Brazíliában, a Conoco_Phillips Kínában, a Shell Nigériában okozott komoly katasztrófákat. Mindezek után azt gondolhatnánk, hogy kétszer is megfontolják a bővítéseket, ám ez sajnos nem így van.
A kormány jóváhagyta a Shell északi-sarki terveit, ahol a fúrások már nyáron elkezdődhetnének. E nagyon érzékeny területen még balesetek nélkül is súlyosan károsodik a környezet egy olyan ökoszisztémában, amelyet már amúgy is megtépázott a klímaváltozás. Az amerikai kormány további fúrásokat tervez a Mexikói-öbölben és Alaszkában. Ezek a tervek nemcsak hogy nem vonják le a balesetek tanulságait, de figyelmen kívül hagyják azt is, hogy a világnak és az Egyesült Államoknak át kell állnia a megújuló energiák használatára. Pedig lejárt az idő! Ma már nagyon jól tudjuk, hogy a környezeti, és nem mellesleg gazdasági katasztrófa elkerülése érdekében azonnal csökkenteni kell a széndioxid kibocsátást. Márpedig az Obama kormány – a sok szép ígéret ellenére – az olajfurások erőltetése révén pont az ellenkező irányba halad, hisz ezzel évtizedekre meghatározza az energiapolitikát.
Bár tettek néhány apró lépést az energiahatékonyság és az alacsony széndioxid kibocsátás eléréséhez vezető úton, ez közel sem elegendő és közel sem annyi, mint amennyi amúgy lehetséges volna. Az USA-ban továbbra is elpazarolják a felhasznált fosszilis energia több mint felét – bár megvan az ahhoz szükséges technológiájuk, hogy ne ezt tegyék. A politikai akarat hiányzik csupán. Most arra van szükség, hogy Obama elnök tanuljon a korábbi hibákból – leginkább az öbölbeli katasztrófából. Végre kell hajtani a Nemzeti Bizottság ajánlásait, és határozottan támogatni kell a fenntartható energiaforrásokra való átállást.
(forrás: Los Angeles Times,