A sokkoló a legjobb kifejezés arra a cinikus megjegyzésre, amit Milton Catelin a World Coal Association (Globális Szén Egyesület) elnöke ejtett meg a Financial Times hasábjain, mellyel próbálta elbagatelizálni minden olyan javaslatot, mely a szenet egy veszélyes beruházásnak minősíti a klímaváltozás miatt.
„Nem tudom, hogy miért kellene inkább a klímaváltozás ellen fellépni, mint a szegénység ellen” – ez volt Catelin lovag megnyugtató válasza a befektetők felé, hogy eloszlassa az aggodalmaikat.
Sajnos ebben a pontban igaza is van, a világ ugyanúgy elhibázta a szegénység elleni fellépésre tett ígéreteit, mint a klímaváltozás veszélyeinek növekvő fenyegetését.
Mindegy, hogy ez a megjegyzés hirtelen felindulásból, minden gondolkodás nélkül jött, vagy tudatosan, nem érezve azt, hogy el kellene rejtenie a valódi véleményét: a gondolatai ugyanannyira elavultak, mint az az ipar, amit védeni és elősegíteni akar.
Miközben Cateline a magánprofit védelmére törekszik az emberek és a bolygó kárára, addig a PriceWaterhouseCoopers (PWC) az elszabadult klímaváltozás következményeire hívja fel a figyelmet. Ezen a napon mutatta be a Low Carbon Economy Index elnevezésű jelentését, mely szerint, ha nem teszünk komolyabb lépéseket a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, akkor 6 celsius fokos melegedéssel kell szembenéznünk a századfordulón. Egy ilyen forgatókönyv bekövetkezése állandó szegénységet és több milliárd dollár veszteséget okozna. A PWC nem a szegénység megszüntetésére fókuszál (sőt nem is akarnak a mögé bújni), hanem a befektetők jövőjét szeretnék elősegíteni. Az általuk vizionált világnak köze sincs ahhoz, mint amilyet Cateline és a World Coal Association elképzel. De nem ám! Politikai pánikra és megrekedt fosszilis üzemanyag-beruházásokra figyelmeztetnek. Ahelyett, hogy a PWC azt állítaná, hogy nem lesz összehangolt fellépés a klímaváltozás ellen, inkább szükségesnek látja elkerülni azt, hogy az ügyfelei szegénnyé váljanak.
A szegényeket fogja a legjobban és a leggyorsabban sújtani a klímaváltozás hatása. A Sandy hurrikán és a PWC előrejelzése már az utolsó harsona kell, hogy legyen a klímaváltozás elleni fellépésre ébresztve. A PWC felkapta rá a figyelmet, hogy senki nem tesz semmit a klímaváltozás megfékezésére. A Világbank szintén megérezte a fenyegetést. A napokban kiadott „Vedd lejjebb a fűtést” című jelentésében a Világbank elnöke, Jim Yong azt írta: „Remélem, hogy ez a jelentés lesokkol minket annyira, hogy végre cselekedjünk.” Ez szintén teljesen különbözik attól, mint Catelin elégedett kilátásai a fosszilis üzemanyagok kapcsán.
Az ENSZ klímatárgyalásai a napokban zajlanak, telis tele a tudósok és a pénzügyi szektor figyelmeztetéseivel, melyet az extrém időjárás szintén alátámaszt. A kérdés az, hogy a politikusok hajlandóak e hallgatni erre. Az újraválasztott Obama adminisztráció vajon új hangnemre vált, és végre nem egy romboló delegációt küld a klímatárgyalásokra? A fejlett és fejlődő országok végre egy új, együttműködő párbeszédbe kezdenek? Minden mindennel összefügg, és az emberiség jelenleg a legnagyobb kihívásával áll szembe, melyhez együttműködőnek és teljes körűnek kell lenni. A világnak szüksége van a befektetőkre az intelligens és etikus befektetések terén. Győztes-győztes befektetésekre van szükség, melyek egyszerre vetnek véget a szegénységnek, és szüntetik meg a klímaváltozás fenyegetéseit. Ha túl akarjuk élni, akkor a befektetőknek a romboló fosszilis üzemanyagok helyett a biztonságos, tiszta, és munkahelyeket teremtő megújuló energiaforrások felé kell fordulnia.
A politikai és vállalati vezetőkre is szükségünk van, hogy ne kelljen az újabb villanásra várni. Cselekedniük kell az alapján, amit tudnak és nem az alapján, amit mások előkészítettek nekik, hogy tegyék. Valakinek el kell kezdeni. Valódi üzleti és politikai vezetőkre van szükség, és nem a Milton Catelin féle önző és cinikus megtévesztésekre.
Végezetül a klímaváltozás nem tesz különbséget gazdag és szegény között, és a természet nem tárgyal.
http://www.greenpeace.org/international/en/news/Blogs/makingwaves/cynical-old-king-coal-shows-its-true-colours/blog/43093/