Az Amnesty International itthon is aláírásgyűjtésbe kezdett egy olyan fegyverkereskedelmi egyezményért, amely megakadályozza, hogy olyan országokba, térségekbe adjanak el és szállítsanak fegyvert, ahol azokat nagy valószínűséggel tömeges emberi jogi jogsértések vagy háborús bűncselekmények elkövetésére használják. (ilyen jelenleg pl. Egyiptom, Szíria, Szudán, Kongói Demokratikus Köztársaság)
A petíció aláírásához, és egy békésebb világért kattints ide.
Nyílt levél Barack Obamának, az Amerikai Egyesült Államok elnökének
Barack Obama
Fehér Ház
1600 Pennsylvania Avenue
Washington, DC 20500
Tisztelt Elnök Úr!
Az Amerikai Egyesült Államoknak mint a világ legnagyobb fegyverszállítójának különös felelőssége van egy olyan Fegyverkereskedelmi Szerződés létrehozásában, amely a lehető legmagasabb szintű követelményeket tartalmazza a nemzetközi fegyverszállítmányokra vonatkozóan.
Arra szorgalmazzuk Önt, hogy határozottan járuljon hozzá az ENSZ Fegyverkereskedelmi Szerződésről szóló végső márciusi tárgyalásokhoz, a Fegyverkereskedelmi Szerződés megvalósulásához és gondoskodjon róla, hogy:
- államok ne engedélyezhessenek fegyverszállítmányokat olyan fogadó országba, ahol azokat nagy valószínűséggel a nemzetközi emberi jogi normák és a humanitárius jog megsértésére használnák fel;
- a szerződés biztosítsa, hogy a szigorú kockázatfelmérési és kockázatcsökkentő eljárások alapvető részét képezzék a nemzeti exportellenőrző rendszernek;
- lőszer, töltény és minden alkatrész és összetevő, valamint minden nemzetközi fegyverkereskedelmi tranzakció szigorú szabályozás alá esik;
- a szerződés tartalmazzon erős végrehajtási mechanizmusokat, köztük a felhasználás dokumentációját, egy engedélyezési rendszert, a Szerződés rendelkezéseinek kikényszerítését szolgáló intézkedéseket, beleértve a büntetőjogi és adminisztratív szankciókat, és átfogó és átlátható jelentési kötelezettséget.
Háttér
Célunk egy olyan fegyverkereskedelmi egyezmény, amely nem teszi lehetővé, hogy olyan országokba vagy térségekbe adjanak el és szállítsanak fegyvert, ahol azokat nagy valószínűséggel tömeges emberi jogi jogsértések vagy háborús bűncselekmények elkövetésére használják (jelenleg pl. Egyiptom, Szíria, Szudán, Kongói Demokratikus Köztársaság).
Bővebben
A fegyverkereskedelem hatásai számokban
-
Évente átlagosan több mint 500,000 embert ölnek meg hagyományos fegyverekkel: percenként egy embert.
-
Becslések szerint az illegális kézifegyverek 80-90 százaléka az államilag támogatott kereskedelmi csatornákból kerül törvénytelen kezekbe.
-
300,000 gyermekkatona vesz részt fegyveres harcokban.
-
Az 1. világháborúban az áldozatok 14 százaléka civil volt. A másodikban ez az arány 67%-ra nőtt. A mai fegyveres összecsapások némelyikében még ennél is magasabb az arány.
-
Nőkön és lányokon rendszeresen követnek el nemi erőszakot fegyveres konfliktusokban - Horvátországban és Boszniában 25.000 eset fordult elő.
-
639 millió kézifegyver van a világon, azaz minden tizedik emberre jut egy.
-
Évente 8 millió új kézifegyver kerül forgalomba.
-
A világ országainak egyharmada többet költ a hadseregére, mint az egészségügyre.
Ha még nem tetted meg:
A petíció aláírásához, és egy békésebb világért kattints ide.