Annyi szó esett már az utóbbi napokban itt a blogon a méhekről, hogy indíttatva éreztem magam, a méh-kérdés egy sajátos, de nem kevésbé fontos megközelítésére. Mint a képen is látható, egy hölgy, bizonyos Sara Mapelli, 12 ezer méh társaságában táncol egy tisztáson. Állítólag a halálos adag méhszúrás 50 körül van, tehát Sara egy kisebb falura való halált hordoz magán, látható átéléssel, mondhatni élvezettel. Elég egy rossz mozdulat, egy félelem-hullámocska, és annyi.
A GMO, és a különféle mezőgazdasági vegyszerek okozta károsodás (pl. a mézen keresztül) nyilván nem ilyen hatásos, látványos és azonnali, de irányát tekintve ne legyenek kétségeink. A Modern Világ lassú, láthatatlan halálra ítélt bennünket, és persze nem csak a vegyszerek (írhatnánk kegyszer-t is), de egyáltalán: ha késznek, adottnak vesszük azt amiben létezünk, s a hozzá való viszonyunkat csak és kizárólag a Beilleszkedés dimenziójában tudjuk elképzelni. Miként ezt a csavar teszi, már, ha a csavar egyáltalán képzelődik.
A Modern Világ ugyanis az alig-alig észrevehető vegyszerezési mechanizmusához hasonlóan ontja, osztja és hinti a lassú halált eszmékben, értékrendben, fogyasztói szokásokban és úgy összességében: a kívánatos állampolgár modellje tekintetében. Elég egyszerű belegondolni: a Gépezet számára, a kiszámítható, kritikátlan és könnyen befolyásolható egyed a kívánatos modell. Ezzel a lendülettel egyben megfogalmazhatjuk az ellentétét is: az önállóan gondolkodó, saját véleménnyel, ízléssel, világnézettel rendelkező egyed a legkellemetlenebb. Főként akkor, ha bátorság is társul az említett tulajdonságokhoz.
E rövid kis bevezető után vissza is térhetnénk Sara Mapellihez, akiről sokat nem tudhattunk meg a cikkből esetleges pártpreferenciái és fogyasztói szokásai tekintetében, de, hogy bátor és szuverén, aziránt semmi kétségünk nem lehet. És ebben van a nagy titok. A Modern Világ tele van legyekkel. Légy sikeres, légy gazdag, légy boldog! Úgy lepnek be minket, mint Sara-t a méhek. Ehhez képest Ő azt képviseli : Légy önmagad! És mint látjuk ez igen veszélyes elkötelezettség. Önmagamnak lenni, akkor amikor a környező világ folyamatosan arra ösztökél, hogy hasonlítsak, de legalább is olyan legyek, amilyennek ő szeretné, ez minimum felér 12 ezer méhhel táncolni egy tisztáson.
Mint ismeretes a halálközeli élmények megváltoztatják az emberek életét. Átalakítják értékrendjét, világszemléletét, emberi kapcsolatait. Azt persze nem tudhatjuk, hogy Sara Mapelli milyen életet élt korábban, de számos műalkotás (pl. Coelho: Veronika meg akar halni) számol be arról, hogy a halál közelsége meghozza az élni akarás vágyát, sőt valóságát. A Modern Világ önmagában felér egy halálközeli élménnyel, hisz épp azt veszi el, ami az élet lényege: a szabadságot, a játékosságot, az alkotás, az egyediség, a belső értékeken alapuló közösségválasztás örömét. Ehhez képest Sara Mapelli produkciója (Légy önmagad!),szinte gyerekjátéknak tűnik.
Tizenkétezer légy
2013.04.17. 13:50 stradivari
Szólj hozzá!
Címkék: szabadság gmo hatalom méh
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.