[A feliratok fordítása:]
„Egy hónap telt el a Japánban történt atomkatasztrófa óta, de a radioaktív szivárgás még mindig tart. Japánban továbbra is veszélyes a helyzet, és 200 000 ember van kitéve a rák kockázatának a sugárszennyezés miatt. Eközben Tayyip Erdoğan török miniszterelnök és Taner Yıldız energiaügyi miniszter olyan nyilatkozatokat tesz, amelyek alábecsülik ezt a hatalmas veszélyt. A török kormány a kockázatokat a vezetékes gáz és a gázpalack közti különbséghez hasonlítja, és alábecsli azoknak az embereknek az értelmi képességeit, akik a kockázatok következményeit fogják viselni. A kormánynak figyelembe kell vennie a Japánban kialakult helyzetet, ki kell vezetniük az atomerőműveket, amilyen hamar csak lehet, és a megújuló energiákba és az energiahatékonyságba kell befektetniük. Csatlakozz az akcióhoz! Terjeszd a hírt! Állítsuk meg Erdoğant! nukleer.greenpeace.org”
[Sajtóközlemény:]
„Állítsuk meg az atomot” üzenet a Galata-tornyon
Az isztambuli Galata-toronyra vetített valós idejű animációval a Greenpeace bemutatta a japán atomkatasztrófa méreteit, valamint kritizálta Tayyip Erdoğan török miniszterelnök hozzáállását az ügyhöz.
Isztambul, 2011. április 11. – A Greenpeace, első törökországi tüntetéseként, valós idejű animációt vetített a Galata-toronyra. A japán földrengés egy hónapos évfordulója alkalmából tartott esemény az említett földrengés és az azt követő szökőár utáni atomkatasztrófa méreteit fejtegette, illetve kiemelte, hogyan ragaszkodott a török kormány a katasztrófa utóhatásainak bagatellizálásához.
Az animáció hangsúlyozta azt a tényt, hogy amennyiben a kormány tovább folytatná az atomenergiára vonatkozó terveit, nemcsak Sinop és Mersin városok, hanem egész Törökország egy temetővé válik. A Greenpeace-aktivisták, akik az „Állítsuk meg Erdoğant, állítsuk meg az atomot” üzenetet vetítették a toronyra, arra kérték a kormányt, hogy ismerje fel a Japánban történtek jelentőségét, és azonnal tegyen le a Törökország nukleáris központtá alakításának tervéről.
Kétszázezer ember van kitéve a rák kockázatának
A regionális Greenpeace éghajlat- és energiakampányosa, Pınar Aksogan elmondta: „Az atomkatasztrófa egy hónapos évfordulóján a helyzet súlyossága még mindig változatlan, és a sugárzás miatt 200 000 ember van továbbra is kitéve a rák kockázatának. Ennek ellenére Erdoğan miniszterelnök úr nyilatkozataival folyamatosan igyekszik kisebbnek feltüntetni a veszélyeket. Miközben a kormány az atomenergiáról hoz döntést, az atomenergia veszélyeit a palackos gázéhoz vagy a cölibátushoz arányosítja, ezáltal alábecsüli azoknak az embereknek az értelmi képességeit, akiknek majd meg kell fizetniük a kockázatért. Amikor a kormányok irányvonalakat készítenek és döntéseket hoznak az atomerőművekkel kapcsolatban, ezekkel szükségszerűen érintik a társadalom minden rétegét, ezáltal csak a teljes közösséggel való egyeztetés után lenne szabad dönteni ezekről. Erdoğan miniszterelnök úrnak és Taner Yıldız energiaügyi miniszternek abba kell hagynia a katasztrófa lekicsinylését, illetve az atomenergia pártolását, és be kellene fektetniük a megújuló energiákba.”
Habár egy hónap telt el a japán atomkatasztrófa óta, a sugárzó anyagok szivárgása még mindig tart. Az elmúlt hónapban a világ minden táján bejelentették a kormányok az atomenergiára vonatkozó terveik felfüggesztését, de a török miniszterelnök, Tayyip Erdoğan, és az energiaügyi miniszter, Taner Yıldız ragaszkodik a terveik folytatásához, és a veszélyeket a palackos gázhoz, a számítógépekhez, a televízióhoz és a cölibátushoz hasonlítja.
A japán helyzet egy hónappal a földrengés után
A földrengés és a szökőár után körülbelül 13 000 ember vesztette életét. Az atomkatasztrófa eredményeként:
- A régió 200 000 lakosa van kitéve a rák kockázatának.
- Legalább 25 ország tiltotta be a mezőgazdasági és egyéb célú élelmiszerek importálását Japánból.
- 10 500 tonna radioaktív vizet engedtek a Csendes-óceánba.
- A törvényileg megengedettnél 10 000-szer nagyobb mennyiségben mértek radioaktív jódizotópot a tengerben.
- Japán turizmusa súlyosan visszaesett. Az USA külügyminisztériuma törölte a turistajáratokat az országba, csak a halaszthatatlan utakat engedélyezve.
- A baleset 130 milliárd dollárba került a japán áramszolgáltató TEPCO-nak. A TEPCO és a GOJ.A 50 000 költözni kényszerült családnak fog 10 000 eurós kártérítést fizetni.
- A földrengés egy hónapos évfordulóján Japánban ötezren tüntetnek az atomenergia ellen.