Életünkben napról napra mind nagyobb szerepet tölt be a szakszóval felhőnek hívott jelenség. A hatalmas adatközpontok számítási felhőiben tárolódnak leveleink, zenéink, fényképeink és státusz-üzeneteink, mindaz, amivel barátainkkal és családunkkal a neten át kapcsolatban vagyunk.
Amik működésük során rengeteg villamos energiát emésztenek fel. Jelentős részük piszkos, veszélyes energiaforrásokból származik: szén és atomerőművekből. A probléma gyorsan növekszik. Ha az IT-szektor egy önálló ország lenne, a világ országai között az ötödik legnagyobb fogyasztású volna, - és ez az energiaigény 2020-ig a háromszorosára fog nőni. Csak ebben az évben 19%-kal nőtt az IT szektor energia-felhasználása. Három hónap alatt.
A sok kütyüt ugyanakkor szén helyett tiszta energiával is lehetne üzemeltetni. Az olyan vállalatok, mint a Google, a Yahoo és a Facebook már most élen járnak azzal, hogy saját adatközpontjaikat tiszta energiaforrásokkal táplálják, részben Nektek köszönhetően.
Más vállalatok azonban még nem fogták fel az üzenetet. A Greenpeace International ma jelentést adott ki, amelyből kiderül, hogy az Apple, az Amazon és a Microsoft az egyre nagyobb 21. századi felhőiket piszkos 19. századi szénenergiával üzemeltetik. (A jelentés magyar összefoglalója itt van.) Te fontos vagy ezeknek a vállalatoknak, és hallaniuk kell, hogy tisztább felhőt szeretnél.
Ha neked sem tetszik, hogy adataidat szenes árammal tárolják, akkor küldj üzenetet az Apple, az Amazon és a Microsoft vezérigazgatóinak!