„Egy háborút űzünk a halak ellen.” Aki ott volt az Utolsó fogás című film vetítésén, talán emlékszik erre a mondatra. Ez a háború azonban a legigazságtalanabbak egyike. A legtöbb háború ugyanis azzal végződik, hogy leülnek a tárgyalófelek az asztalhoz, és tárgyalnak a békeszerződésről. De hogyan tárgyaljon az egyik fél, ha néma? Vagy legalábbis nem értik meg a hangját? Pedig a halászat egy kiabálós harc. A nagyipari halászati lobbi igyekszik a politikai döntéshozókat túlkiabálni, erős, karakteres hangjukkal beléjük fojtani az akaratukat. Greenpeace aktivisták válaszul vastag festékekkel „kiabálják” a tengereket kifosztó hajók oldalára, hogy „kizsákmányoló.” De mit tehet az a kis halász, akinek nincs ekkora hangja? Akinek értetlenkedő kifejezése csak a tenger hullámzásáig jut el? Ezért döntött úgy a Greenpeace, hogy hangot ad Európa kis halászainak.
Nem is akárhova hívta őket össze a Greenpeace november 18-19-én, hanem egyenesen Európa fővárosába, Brüsszelbe. Kilenc országból érkeztek a találkozóra, és egy sztereotípiát megcáfolva női halászok is képviseltették magukat. A rendezvény szándékosan a hétvégére lett időzítve, hogy ne kelljen nekik a munkájukat emiatt megszakítani, vagy neadjisten ne tudjanak amiatt eljönni. A legtöbbjük Nagy-Britanniából érkezett: kilenc fős delegáció képviselte őket. Egyeseknek még kissé furcsa szituáció volt a pódiumon, tolmácsolással beszélni, de a beszélgetések során világos lett: több a közös bennük, mint ami elválaszt. Négy pontot sikerült is lefektetniük, melyben mindannyian egyetértettek:
- garantálnia kell, hogy az kapjon több jogot a halászathoz, aki fenntarthatóan tevékenykedik.
- csökkentenie kell jelenleg fennálló túlzott flottakapacitást, miközben a kis környezeti hatással dolgozó, kétkezi halászok munkáját meg kell védenie
- meg kell szüntetnie a káros támogatások rendszerét, valamint a fenntarthatatlan és romboló halászati módszereket
- helyre kell állítania a tengerek állapotát Európa-szerte, és a világ többi részén is
„Olyan egészséges tengereket szeretnénk hagyni örökségül, ahol kevesebb a halász, de jobb halászni. Ma egy olyan üzenetet küldtünk a minisztereinknek és az EP képviselőknek, hogy most már nem hagyhatják figyelmen kívül a természet törvényeit, a halállományok helyzetét, és a kis halászok szerepét.” – nyilatkozta Anne-Marie Vergez, francia halásznő.
„A halászati tevékenység mindenfele növekszik, különösképp a nagy ipari halászhajók száma. Az új halászati szabályozásnak kezelnie kell ezt, és csökkentenie kell a hajók számát, ahol túl sok van, és emellett a kisebb környezeti terheléssel tevékenykedő halászoknak kell több hozzáférést biztosítani” – mondja Luis Rodriguez, galíciai kétkezi halász.
„A tenger nem egy ipar. Saját szabályai vannak. Ha folytatjuk a jelenlegi tevékenységet, hogy több halat fogunk ki belőle, mint amennyi fenntartható lenne, akkor csődbe visszük őt és a saját ágazatunkat is. A kis léptékű halászati tevékenység nagyobb gazdasági értéket teremt a helyi közösségek számára, mint a romboló halászati módszerek. A válság idején a kormányoknak és Európának a felelős halászatot kell támogatnia, ahelyett, hogy a túlhalászatba pumpálnák bele az elvesztegetett pénzt” – meséli Dimitris Zannes, görög kis halász.
„A halászat egy életforma, amit a kis halászok generációk óta követnek, és még soha korábban nem voltak annyira fenyegetett helyzetben, mint most. Habár nem a kétkezi halászok okozzák, de a túlhalászat mégis a túlélésüket veszélyezteti. Nem a kis környezeti hatással járó halászhajóknak kellene felhagyniuk a tevékenységükkel, akik közvetlenül látják el hallal a helyi közösségeket.” – tette hozzá Jerry Percy, brit kis halász.
Az elfogadott deklarációt a jövőben minden döntéshozónak el fogják juttatni. A találkozó után Maria Damanaki, az Európai Unió tengerügyi és halászati biztosa személyesen vette át a deklarációt. És ez még csak a kezdet. A halászok megígérték, hogy a jövőben nekilátnak a közös gondolkodásnak, és az ötleteik egymás közötti megosztásának. Csakis rajtunk, állampolgárokon múlik, hogy milyen jövőt is szeretnénk látni. A konferencia záróbeszéde meg is adta erre a kis halászok válaszát: „Nekünk hinnünk kell egy jobb jövőben.”