A vezető brit lap, a Guardian a minap számolt be arról, hogy egy dán bíró ítélete nyomán eddig példa nélküli módon, kompenzációt kell fizetnie a dán rendőrségnek a tavalyi klímacsúcson résztvevő több száz tüntetőnek, aktivistának és újságírónak. A megítélt összegek több száz millió forintra rúghatnak. Az ítélet egybeesik azoknak a felvételeknek a nyilvánosságra kerülésével, amik arról tanúskodnak, hogyan utasították rendőrtisztek kollégáikat az aktivisták és újságírók megtámadására.
A bíró ugyanakkor törvénytelennek nyilvánította a rendőrség által alkalmazott megelőző jellegű letartóztatásokat is, ezek során a koppenhágai klímacsúcson résztvevők közül 2000 embert tartóztattak le anélkül, hogy bármit elkövettek volna, vagy bármivel megvádolták volna őket. Ilyen módon került börtönbe többek között a Greenpeace egyik finn munkatársa is. A bíróság ezzel kapcsolatban 200 főnek ítélt meg kártérítést, ami fejenként 200.000 és 400.000 forint közötti összeget jelent. További 800 aktivistánál hozhatnak hasonló döntést a jövőben, ami 300-400 milliós költséget jelenthet a rendőrség számára.
Dánia történetében a maga nemében példátlan a döntés, hiszen hasonló esetekben eddig csupán pár tucatnyian kaptak kompenzációt, és ők is csak néhány tízezer forintnyi összeget. Christian Dahlager a károsultak ügyvédje úgy nyilatkozott, hogy ez egy fordulópont Dánia számára, a bíróság végre közbelépett és kimondta, hogy a rendőrségnek is felelnie kell a tetteiért.
Időközben a országos dán műsorszolgáltató bemutatta azokat a felvételeket, amik a rendőrségi rádiókban elhangzott utasításokat tartalmazzák. Ezekben többek között a következő hangzik el egy tiszt szájából: ,,Szeretném látni, hogy bírják a gumibotot! Az autók között ott vannak a média emberei. Ugyanazt a kibaszott kezelést fogják kapni ők is. Itt az idő harcolni!”
Az ítélet és a bemutatott film felrázta Dániát. Az igazságügyi miniszter máris nyilatkozatban tett ígéretet az esetek kivizsgálására. A zöld párt képviselője pedig felszólalásában teljesen elfogadhatatlannak és a demokratikus társadalom elleni súlyos vétségnek nevezte, hogy rendőrök az újságírók megtámadására utasították kollégáikat.
Mogens Blicher Bjerregard az újságírók szövetségének nevében szintén felháborítónak nevezte a történteket és utalt arra milyen veszélyeknek vannak kitéve kollégái munkájuk során, amit csak fokoznak az ehhez hasonló túlkapások.
,,Úgy érzem egyre közelebb jutunk ahhoz, hogy megismerjük a tavalyi klímacsúcs igaz történetét.” mondta Helen Medden, aki egyike annak a filmes csapatnak, akik Klímabűntény címen dokumentumfilmet készítenek az eseményekről. ,,Ez egy pozitív filmnek indult, amiben dán fiatalokat mutattunk be, akik a klíma megmentéséért küzdenek. Sajnos időközben átalakult valami egészen mássá, a rendőri magatartás történetévé...”
A Guardian nem tudta elérni a dán rendőrségnél, hogy nyilatkozzanak a kérdésben. Ugyanakkor Johan Reimann a koppenhágai rendőrség vezetője azzal védekezett, hogy a kollégái nem tudják megkülönböztetni az azonosító nélkül dolgozó újságírókat, ha azonban felismerik őket, akkor tiszteletben tartják a média képviselőit. A Guardian kérdésére még hozzátette, hogy "bent a sűrűjében" egész más nyelvezetet használnak, mint egyébként.
A rendőrség fellebbez a bíróság döntése ellen.
szerk.: Schmidt Gergő