A Greenpeace a napokban mutatott be egy újabb fényképet, mely bizonyítékul szolgál az argentínai gleccserek visszahúzódására a globális felmelegedés következtében. A kép a Santa Cruz tartomány „Los Glaciares” nevű nemzeti parkjában található Ameghino gleccsert ábrázolja.
„Amit mi látunk, az egy jelentős, közel 4 kilométeres zsugorodás, ami egybevág az utóbbi évtizedekben a jégtakaró közel teljes hosszában az egész hegyláncon tapasztalt fejleményekkel” – mondta Juan Carlos Villalonga, az argentin Greenpeace kampányigazgatója.
Az Ameghino Gleccserről készült fényképet 2010 márciusában készítette az argentin Greenpeace egy, az Argentin Hókutatási és Glaciológiai Intézettel (Argentine Institute of Snow Research and Glaciology, továbbiakban IANIGLA) közös expedíciója során, és így lehetővé vált az összehasonlítás egy 1931-ben készült fotóval, melyet egy Alberto De Agostini nevű pap készített a patagóniai gleccserek feltérképezése során.
„Az patagóniai Ameghino az egyik azon 8 szektor közül, amit a IANIGLA már régóta elkezdett tanulmányozni. Majd hirtelen, évről évre, a birtokunkban lévő történelmi dokumentumokhoz képest tisztán látszódott egy feltűnő visszahúzódási folyamat.” – mondta Dr. Ricardo Villalba, az IANIGLA igazgatója.
„A globális felmelegedés egyértelmű hatása a jégtömegek visszahúzódása bolygó szerte, és egyértelmű az is, hogy az országunk és Dél-Amerika gleccserei sem állnak ellen a folyamatnak. Ez történik az Andokban is, ahol világosan látszik, hogy a zsugorodási folyamat folytatódik, sőt sok esetben gyorsuló tendenciát mutat” – mondta Villalba.
Az Ameghino Gleccser a Dél-Patagóniai Jégmezőhöz tartozik, ami 350 kilométer hosszan borítja a déli hegyláncot. A jégmező 13 nagy és 190 kisebb gleccserből áll. A fényképek összehasonlításánál egy közel 4 mérföldes visszahúzódás figyelhető meg, ahol most egy olyan repedés látható, ami az 1949-ben készített fotókon még nem volt jelen.
Az Ameghino rendszeres vizsgálata során az IANIGLA egy folytonos zsugorodási folyamatot állapított meg. Az 1931-es és a 2010-es kép összehasonlítása során egy majdnem 4 kilométeres csökkenést állapítottak meg.
„Ezek a fényképek jól szemléltetik, hogyan hat az növekvő hőmérséklet a jégtakarókra. A jég felolvadásával a megőrzött ivóvízkészletünk is nagymértékben csökken, például Cuyo területén” – foglalta össze Villalonga.