Ma reggel - ahogy a szokásostól eltérően az elmúlt egy hétben mindig - bekapcsoltam a televíziót, hogy a reggeli készülődés közben is informálódjak a japán nukleáris katasztrófáról. 7:33-tól az MTV Ma reggel című műsorában Lukács Béla fizikussal beszélgetett Obersovszky úr, amely először felháborított, majd eléggé elszomorított és végül e bejegyzés megírására is aktivizált.
Leginkább azt nem tudom felfogni, hogy miért egy fizikussal beszélgettek az atomenergia jövőjéről! Beszélgethettek volna a lehetséges kiváltó okokról, a lezajlott és még függőben lévő folyamatok veszélyességéről, de az atomenergia jövőjéről?
A tisztelt professzor a ’váratlan’ szökőár kapcsán elmondta az élő műsorban, hogy nem gondoltak mindenre, hiszen nem lehet mindenre gondolni. Ilyen az ember. De talán szökőár-veszélyes helyen „nem érdemes” tengerpartra építeni atomerőművet.
Arról ugyan nem beszélt, hogy tervezési hiba – emberi mulasztás – természeti katasztrófa hármas csapás párosult az atomlobbival szembeni (megalapozott) általános lakossági bizalmatlansággal és ez komoly, az INES szerint már -egyesek szerint 5-ös, mások szerint 6-os szintű nukleáris katasztrófát okozott.
Obersovszky úr elmondta, hogy „környezetvédelmi szempontból szerethető az atomerőmű, nade..” Atyaúristen! 1971 óta küzd az atomenergia ellen a Greenpeace és állítja, hogy az atomerőművek túl veszélyesen működve, túl drágán, túl kismértékben és túl sokára csökkentik az üvegház-kibocsátást a Földön és a hulladékuk elhelyezésére a világon sehol nem tudtak biztonságos végleges megoldást kitalálni!
Az interjúban 6:53-nál „A japánok azok nem idegesek, Japánban nyugalom van” – mondja Lukács úr, aki egészen biztosan kiváló fizikus, de nem figyeli a híradásokat, amik arról számolnak be, hogy külföldi cégek képzett, tapasztalt alkalmazottaikat megpróbálják kimenteni a térségből, s a 35 milliós Tokyo lakossága igyekszik délebbre, külföldre menekülni; a CNN szerint „példátlan exodus” történik. Nem feltétlen közvetlenül a nukleáris katasztrófa tényleges veszélyei miatt, hanem azért, mert köztudott, hogy az atomipar több alkalommal meghamisította az ellenőrzések jegyzőkönyveit és a világ legveszélyesebb emberi tevékenységéről nem transzparensen, hanem a tényleges kockázatokat elhallgatni, kisebbítve adott számot. Nem várnak tőlük mást most sem.
7:00-től a fizikus úr ráadásul olyan kulturantropológiainak tűnő fejtegetésbe kezd arról, hogy miként vannak a japánok, európaiak és amerikaiak nevelve - amit én nem tudok értelmezni.
Egyértelműen sugárzott a műsorból, hogy ezek az emberek nem értik: új korszak kezdődött a világ energiapolitikájában, hiszen médiafogyasztók milliárdjainak szeme előtt foszlott semmivé Csernobil óta iszonytató PR munkával gerjesztett bizalomépítés az atomerőművek biztonságáról, ahogy azt Rohonyi Péter kampányosunk tegnap a Parlament Fenntartható Fejlődés Bizottságában is elmondta.
Arról persze egy hanyag félmondat sem hangzott el, hogy az atomenergiának van alternatívája, hiszen Angela Merkel sem véletlenül jelentette be, hogy Németország 7 német atomreaktort leállít a japán nukleáris katasztrófa után, majd néhány nap múlva bejelentette azt is, hogy országa szakít ezzel a veszélyes energiatermelési móddal és nem ért egyet a franciákkal és nem megoldás a jövő generációkra hagyni a veszélyes radioaktív hulladékok kérdésének megoldását.
Remélem, hogy ennél színvonalasabb társadalmi párbeszéd alakul ki hazánkban is erről a kérdésről és a beszélgetések témáit, a feltett kérdések megegyeznek a meghívott vendég szakértélmével és szaktudásával. És azt is remélem, hogy globálisan és Magyarországon sem (atom)fizikusok döntik el, hogy milyen módon megtermelt energiát fogyasztunk majd!