Tegnap reggel a Greenpeace Németország irodájának munkatársai fontosnak látszó levelet kaptak a Shelltől – helyesebben a Shell jogi osztályától. Az ezt követő 24 órában hasonló levelek érkeztek a Greenpeace irodákba világszerte - köztük Mexikóba, az Egyesült Királyságba, Franciaországba, Magyarországra, a skandináv Greenpeace irodáiba, Japánba, a Földközi-tenger területére, Lengyelországba, Csehországba, Belgiumba, Kanadába, sőt még a Greenpeace tudományos osztályára is. Azt hiszen, nyugodtan kijelenthetjük, hogy a Shell valamire nagyon fel akarta hívni a figyelmünket.
Fotó: Creative Commons – Greenpeace
Paula Bear-t nem hatották meg a Shell jogi fenyegetőzései, amikor tegnap reggel kibontotta a levelet.
Természetesen átfogalmaztam, de a lényeg ez: a Shell nyilvánvalóan azt akarja, hogy a világ valamennyi Greenpeace irodájában tudjanak arról a bírósági végzésről, melyet a Shell kezdeményezésére hoztak a Greenpeace USA ellen, és hogy megértsék: ha bármely irodában akárcsak felmerül a gondolat, hogy az olajfúró hajók közelében békés tiltakozást hirdessünk, akkor a Shell azonnal előveszi jogi nagyágyúit, hogy nekünk szegezze.
Igazság szerint semmi szükség nem volt erre a nagy felhajtásra. A Greenpeace összes irodája jól ismeri a Shell kérésére hozott végzést, mivel - bár hosszú történetünk során nemegyszer váltunk népszerűtlenné a szennyező nagyvállalatok szemében - ilyen elsöprő és drákói végzést még soha sem foganatosítottak ellenünk. Ez méltó párja annak a – mai napig érvényben lévő - „elnémító végzésnek”, melyet a Cairn hozatott a nemzetközi Greenpeace és a Greenpeace Egyesült Királyság ellen.
Az új végzés megakadályozza, hogy a Greenpeace USA (legális vagy bármilyen egyéb) békés tiltakozást tartson a Shell amerikai vizeken lévő olajfúró-hajója közelében. Miért? Hát mert - a levél szerint (ld. a pdf file-t) - a Shell nem akarja, hogy bármilyen tiltakozás „fenyegethesse a vállalat jogait, érdekeit és befektetéseit, miközben az Egyesült Államokban olaj vagy földgáz után kutat.”
Érdekes módon, a Shell azt is bevetette érvként, hogy aggodalommal töltik el „az ilyen típusú tevékenységek” (értsd a tiltakozások), mert azok veszélyekkel járhatnak… a környezetre” – ám azzal láthatóan nem törődik, hogy milyen fenyegetést jelent, ha a Föld egyik ökológiailag leginkább sérülékeny területén elavult technológiával olajfúrásokat végeznek.
Miközben a Shell ügyvédjei azért küzdenek, hogy megakadályozzák a szólás és a tiltakozás szabadságát, a vállalat fúróhajói folyamatosan haladnak a Sarkvidék felé. Ha érvényesül a Shell akarata, néhány hónapon belül elkezdődnek a fúrások, ipari hulladékmezővé változtatva Alaszka érintetlen jégmezőit és vizeit.
Jó hír azonban, hogy a Shell egyértelműen érzi: ég a lába alatt a talaj. A végzés, valamint egy sor - más szervezetek ellen indított - rendkívüli megelőző jogi intézkedés igen jól mutatja, hogy a tömegesen ellenük forduló közvélemény, és a hajóik elleni békés tiltakozások meglepetésként érték a vállalatot, és igencsak kihúzták náluk a gyufát.
Míg a Shell arra készül, hogy visszafordíthatatlan károkat okoz a sarkvidéken, a mi tervünk az, hogy továbbra is tartjuk a frontot a Shell-lel szemben. A Greenpeace USA fellebbez a végzés ellen és mozgósítja a Shell terveit ellenző közvéleményt. Tovább küzdünk Kanadában is, hogy megállítsuk a Shellt és megmentsük a Sarkvidéket. Állj ki Te is az ügyért, és csatlakozz ahhoz a 450.000 emberhez, akik meg akarják állítani a Shellt, hogy a Sarkvidéket megmenthessék.
(az eredeti blogbejegyzést írta: Diego Creimer)