Az éjszakát Svédország egyik atomerőművének tetején töltöttem. 28 órát voltam a Rhingals-on, csupán azért, mert így döntöttem. Be akartam bizonyítani, hogy ijesztően könnyű bejutni azokra a területekre, ahol a reaktor hűtőrendszerét látják el energiával. Az EU-s stressz-tesztek már felfedték a tényt: néhány svédországi létesítményben egy órán belül atomkatasztrófához vezetne, ha nem kapna megfelelő energiát a reaktor. Mi csak illusztráltuk, hogy az atomipari vállalatok mennyire nem törődnek az emberek egészségével és biztonságával, és alig tesznek valamit a reaktorokban történő balesetek megelőzéésért.
A svéd atomreaktorok biztonsági rendszereiben felfedezett „rések” nagyon komolyak. Az üzemeltetők nincsenek felkészülve arra az esetre, ha a tengervízzel történő hűtés valamilyen hiba folytán leáll, sem a nagyobb mértékű hóesésre vagy földrengésre, -melyek Svédországban előfordulhatnak. Az elöregedett reaktorok termelékenységének megnövelése a biztonság rovására történt. A forsmarki erőműben a tartalék-generátoroknak és a biztonsági rendszer többi részének meghibásodása 2006-ban – még a fukusimai atomkatasztrófa előtt – az évszázad egyik legkomolyabb „necces ügye” lett, ahol majdnem beütött a krach. Az igazgató saját bevallása szerint is csak a jószerencsének köszönhették hogy nem történt tragédia.
Az EU azzal tett legtöbbet a globális klímaváltozás megállításáért, hogy támogatta a szél- és napenergia-hasznosítást, valamint az energiakímélő technológiák kifejlesztését. Ezek a megoldások nagyon gyorsan elterjedtek Európa-szerte, ez viszont az árakat nyomta le annyira, hogy más országok is elkezdték alkalmazni – mára pedig az USA és Kína vezető szerepre tört e téren, és a megújulók legnagyobb piacát adja.
Az energiavállalatok most 25 milliárd eurót készülnek abba ölni, hogy a régi reaktorokat - a hibák toldozásával-foldozásával – biztonságosabbá tegyék – ez az összeg elegendő volna ahhoz, hogy Svédország 10 atomerőművének teljesítményét szélerőművekkel váltsák ki. Greenpeace-es akciónk hatására a svéd környezetvédelmi miniszter irodájába hívatta a svédországi üzemeltetők – az E.oN és a Vattenfall – képviselőit, és nyilvánosan megfenyegette őket: visszavonja az üzemeltetési engedélyüket, ha nem oldják meg a fentebb említett problémákat. Reméljük, be is tartja ígéretét, és megszabadítja Svédországot az életveszélyes, méregdrága és felesleges atomenergiától.
Szerző: Lauri Myllyvirta, a Greenpeace Nordic kampányosa