(avagy a szépségért szenvedni, az oxigénért ültetni kell - I. rész)
Ráadásul hetek óta halasztom egy érdekes cikk elolvasását, és most eljött a határidő... A kikerülési stratégiám briliáns volt, elöntött az érzés, hogy addig nem tudok dolgozni (!), amíg nincsenek kifestve a körmeim. Kezet áztat, körömágyőrt eltávolít… ú, belevágtam! Sssssz… nem baj, megéri, mindjárt szép leszek… Mehet rá a lakk. Miközben szárad (szakszerű mozdulatokkal legyezek 1 méteres amplitúdóval fel-alá, hogy hamarabb száradjon), kinyitom a cikket a lakásban található növények levegőtisztító hatásáról. Vajon mik pontosan az illékony szerves vegyületek? És miért kutatott a NASA közönséges szobanövényeket?
Mert az űrhajókon szerették volna levegőtisztításra használni őket és rájöttek, hogy nincs ennél jobb és egyszerűbb módszer, ugyanis egy átlagos méretű szoba (75-100 légköbméter) tisztításra mintegy 3 növényre van szükségünk. Azok a növények, amiket én röviden dudvának [értsd: minden, ami nem haszonnövény; szinonimák: gyom, gyomnövény, gaz] hívok, nagyon is hasznosak. Az időnk nagy részét - ha szerencsések vagyunk és van munkánk azért, ha nincs, akkor azért - töltjük az egy irodába vagy a lakásunkba zárva. A felmérések szerint a nap mintegy 80 %-át. Már egy korábbi riportból kiderült, hogy nem érdemes szellőztetni napközben, de arra nem gondoltam, hogy több mérgező vegyi anyagot lélegzek be a lakásban, mint az utcán sétálva. Ezek közül a legveszélyesebb triumvirátus a formaldehid (kipufogó gázokban is van, tisztítószerekből, a WC-papírból és a nedves törlőkendőkből is magunkra szabadítjuk), a benzol (számos háztartási tisztítószer, tinta vagy festék alapanyaga) és a triklór-etilén. Mögöttük sorakozik az ammónia is, de veszélyesek ránk nézve a xylén (bőr-, gumi- és papíriparban használjak), a toluol, és a levegőben szálló apró szemcsés anyagok, valamint a legtöbbet emlegetett szén-monoxid (CO) és az ózon (O3) is.
Hajnalodik, de a Tudatos Vásárlón még elolvasom, milyen érdekes illékony anyagok vannak a körömlakkokban. Van időm, mert olyan büdös ez a lakk, hogy képtelen vagyok elaludni…
A következő részben újabb virágokkal foglalkozunk: tudjuk majd semlegesíteni a dohányfüstöt, díszíteni a fürdőszobát, és lesznek olyan növények is, amikkel kifejezetten a kudarcot tűrő és kísérletezni vágyó hobbikertészeknek ajánlanak.
Összefoglalómat a Mother Nature Network cikke alapján készítettem, a NASA kutatásait összefoglaló kiadvány pedig elérhető http://www.scribd.com/doc/1837156/NASA-Indoor-Plants oldalon.